Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Farmy.cz: Cena pôdy atakuje hranicu 10 tisíc eur za hektár

Farmy.cz: Cena pôdy atakuje hranicu 10 tisíc eur za hektár
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Priemerná cena poľnohospodárskej pôdy v Českej republike vlani vzrástla o 3,9 percenta, bolo to najviac za posledné tri roky. V priemere sa predávala za 0,98 eur (25,35 CZK) za meter štvorcový. Uvádza to výročná správa spoločnosti Farmy.cz, ktorá sa špecializuje na predaj fariem a poľnohospodárskych nehnuteľností.

Vlani bola v Českej republike zrušená štvorpercentná daň z nadobudnutia nehnuteľností, inak trh s pôdou prechádzal podľa uvedenej spoločnosti pokojným obdobím. Koronavírusová pandémia znížila počty obchodov, v polovici roka sa však vrátili na obvyklú úroveň.

Podľa Farmy.cz nevykazovali ceny v priebehu roka významnejšie výkyvy.

„Nebyť zrušenia dane z nadobudnutia nehnuteľných vecí, rast cenovej úrovne by bol v roku 2020 minimálny,“ uvádza dokument.

Pôda sa vlani najčastejšie obchodovala za 0,77 eur – 1,54 eur (20 až 40 CZK) za meter štvorcový. Orná pôda sa vlani predávala o 35 percent drahšie, ako trvalé trávne porasty. O rok skôr bol rozdiel 38 percent.

Podľa výročnej správy spoločnosti Farmy.cz sa tento rok očakáva situácia podobná vlaňajšku.

„Na strane dopytu po poľnohospodárskej pôde očakávame v roku 2021 mierny rast spôsobený najmä prebytkom investičných peňazí v ekonomike, nedostatkom investičných príležitostí, nízkymi úrokovými sadzbami a predovšetkým zvýšenými obavami investorov z možného inflačného vývoja,“ uvádza.

Poľnohospodárska pôda je vnímaná podobne ako iné nehnuteľnosti a to ako investícia chrániaca úspory proti inflácii. Firma tak očakáva tento rok nárast cien najpravdepodobnejšie v jednotkách percent.

Poľnohospodárskej pôdy je v ČR 4,2 milióna hektárov, uviedol vlani Zväz vlastníkov pôdy ČR. Z celkového množstva vlastnia fyzické osoby tri štvrtiny výmery. Na jednu fyzickú osobu pripadá zhruba hektár pôdy, uvádza zväz. Za poľnohospodársku pôdu sa považujú orná pôda, chmeľnice, vinice, záhrady, ovocné sady a trvalé trávne porasty.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments