Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Aktualizované 9.2.2021 o reakciu Patricka Linharta. PKS považuje krok poslanca Sme Rodina za útok na slobodu prejavu

Aktualizované 9.2.2021 o reakciu Patricka Linharta. PKS považuje krok poslanca Sme Rodina za útok na slobodu prejavu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jana Venhartová, riaditeľka PKS počas verejnej nahrávky pre RTVS a portál poľnoinfo.sk.

Potravinárska komora Slovenska s vážnym znepokojením prijala informáciu o údajnom podaní trestného oznámenia poslanca NR SR za hnutie SME RODINA Patricka Linharta na riaditeľku PKS Janu Venhartovú v súvislosti s vyjadrením k schválenej novele zákona o potravinách. PKS považuje tento krok a súvisiace invektívne vyjadrenia poslanca Linharta za pokus o zastrašovanie a za útok na slobodu prejavu.

Sloboda prejavu predstavuje jeden zo základov demokratickej spoločnosti, je jedným zo základných, ale i najstarších politických práv človeka. Je nevyhnutná pre demokraciu a pre tvorbu slobodnej verejnej mienky v otvorenej spoločnosti. Sloboda prejavu je taktiež nástrojom hľadania pravdy, nástrojom súťaže a konfrontácie rôznych myšlienok a názorov1.

PKS vyzýva predsedu hnutia Kollára, aby sa dištancoval od kroku poslanca Linharta

Slobodná diskusia a konfrontácia názorov vo veciach všeobecného či verejného záujmu je nevyhnutnou súčasťou slobody a tvorby politickej vôle2. V tomto kontexte má byť každému dovolené vyjadrovať sa k verejným veciam a vynášať o nich hodnotové súdy. K veciam verejným pritom nepochybne patrí činnosť orgánov verejnej moci vrátane rozhodovacej činnosti súdov a taktiež osôb pôsobiacich vo verejnom živote. O kritike činnosti a konania uvedených subjektov platí z princípu demokracie vyplývajúca ústavná prezumpcia, že ide o kritiku dovolenú1. Orgány verejnej moci v zásade nie sú ani oprávnené posudzovať správnosť a prípustnosť prejavených názorov. Dôsledkom takéhoto postupu by bolo zavedenie cenzúry, ktorá je v zmysle čl. 26 ods. 3 Ústavy SR vylúčená2.

PKS považuje za osobitne znepokojujúce, že takýmto konaním sa prezentuje koaličný poslanec NR SR, ktorý by mal stáť v prvej línii ochrany základných ľudských práv a slobôd, ústavnosti a princípov právneho štátu. Deje sa to v období, keď v dôsledku núdzového stavu vyhláseného Vládou SR je realizácia ústavného práva na súdnu a inú právnu ochranu objektívne sťažená, a v súvislosti so zložitou epidemiologickou a spoločenskou situáciou sa vo verejnom priestore čoraz viac šíria nenávistné prejavy.

PKS preto vyzýva predsedu hnutia SME RODINA Borisa Kollára, aby sa dištancoval od kroku poslanca Linharta a dal verejnú záruku, že hnutie SME RODINA a jej predstavitelia budú stáť na strane ochrany slobody prejavu, princípov právneho štátu a férovej diskusie o verejných otázkach pri rešpektovaní integrity názorového oponenta.

PKS bude vždy stáť na strane otvoreného a pravdivého hodnotenia vecí verejného záujmu a podnikne razantné kroky na právnu ochranu svojho mena a mena predstaviteľov PKS.

_____________________

1 nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. II. ÚS 152/08 z 15. decembra 2009

2 napr. nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. III. ÚS 42/09 z 2. júna 2009

 

AKTUALIZOVANÉ O REAKCIU PATRICKA LINHARTA

Venhartová klame! Žiadni potravinári Linharta neodsudzujú. Potravinári naopak žiadajú, aby pani Venhartová vo svojich vyhláseniach, ktoré si sama napísala, hovorila iba sama za seba!

Potravinári vyzývajú riaditeľku PKS Venhartovú, aby neklamala a nezneužívala slovo „potravinári“ na jej osobné účely. Poslanec po podanom trestnom oznámení (TO) už podal na Venhartovú za jej posledné dezinformácie aj žalobu!

Znepokojení potravinári v reakcii na vyhlásenie riaditeľky PKS požiadali pani Venhartovú, aby nehovorila v ich mene, keďže na také čosi nedostala mandát. Zároveň vyjadrujú rozhorčenie, že pani Venhartová vo svojom vyhlásení tvrdí, že „potravinári považujú podané TO za vyhrážanie sa potravinárom“.  List adresovali Patrickovi Linhartovi (SME RODINA), poslancovi NR SR.

Podľa slov poslanca Linharta trestné oznámenie nebolo podané na žiadnych potravinárov, ale iba na pani Venhartovú ako na fyzickú osobu.

„Jasne zneužíva slovo potravinári na osobné účely, s čím sme jej definitívne nedali žiaden súhlas, “ napísali dodávatelia siete Potraviny nie Otraviny, ktorí sú zároveň aj členmi PKS.

„Navyše s jej nepochopiteľným vyhlásením absolútne nesúhlasíme. Nechápeme narastajúcu agresivitu tejto pani voči poslancovi a proti potravinovému semaforu, ktorý práve odobrila aj prezidentka SR. Tento zákon predsa pomôže poctivým potravinárom presadiť svoj výrobok v konkurenčnom boji. Transparentnosť výrobku je kľúčovou formou prezentácie a tí, čo boli pánom Linhartom už v minulosti  motivovaní, skoré zavedenie Potravinového Semaforu vítajú“, napísala poslancovi ďalšia skupina potravinárov, ktorých Linhart ako potravinový kritik inšpiroval k zmene zloženia výrobkov podľa pôvodných receptúr.

„Riaditeľka PKS opakovane prekročila týmto klamstvom čiaru odbornej aj etickej akceptovateľnosti. Zneužíva svoje postavenie na ďalšie šírenie klamstiev a vyhrážok voči mojej osobe a mojej práci. Jej konanie je neprofesionálne, preto som bol dnes 8.2.2020 nútený podať na pani Venhartovú, ako na fyzickú osobu žalobu“, uviedol poslanec NR SR Patrick Linhart.

Poslanec tak dúfa, že súd nariadi pani riaditeľke PKS aby prestala zavádzať a klamať verejnosť vydaním neodkladného opatrenia ešte pred riadnym procesným konaním.

„Cez víkend som prijal otvorený list od niektorých členov PKS, v ktorom nesúhlasia s postojom riaditeľky, že sa vyjadruje v ich mene. Mnohí z nich nevidia v dobrovoľnom zverejňovaní informácií o produkte absolútne žiaden problém, čo je pre mňa tou najväčšou odmenou,“ napísal dnes na sociálnej sieti poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Patrick Linhart.

„Venhartová sa skrýva za slovo potravinári a sama si napísala vyhlásenie, ktoré podala akože „v mene  potravinárov“ s tým, že „odsudzujú vyhrážanie Linharta“. Naopak, práve vyhrážky v poslednom vyjadrení riaditeľky, ako aj intrigy a správanie sa Venhartovej považujem za detinské, zúfalé a priam smiešne.  Nakoľko správna výživa je základom zdravia a podstatnou zložkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení, od človeka v tejto funkcii by som očakával, že bude obhajovať tento zákon a stáť na strane spotrebiteľov. Zjavne psychicky nezvládla prijatie zákona, ktorý zabezpečí transparentnosť potravín pre spotrebiteľa, “ myslí si Linhart.

Keďže cieľom týchto útokov je od začiatku diskreditovať prijatý zákon, ako aj osobu poslanca Linharta, podľa jeho slov musí k tomu pristupovať s plnou vážnosťou. Tento prípad Linhart zaradí ako bod rokovania Výboru NRSR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Útoky riaditeľky PKS na poslanca a na prijatý zákon teda budú preberané aj v gestorskom výbore, ktorý Potravinový Semafor odporučil na schválenie parlamentu. Parlamentný výbor prijme uznesenie a to bude zaslané aj ako výzva predstavenstvu PKS. Takisto bude zverejnené v tlačovej správe. Je potrebné prijať také opatrenia, aby poslanci neboli za svoje prijaté zákony napádaní súkromnými lobistmi s ich súkromnými záujmami.

Patrick Linhart zároveň vyzýva predstavenstvo PKS, aby zvážilo dočasnú suspenzáciu pani riaditeľky, ktorá zneužila túto inštitúciu na súkromné účely. „Žiadam, aby bola pani riaditeľka Venhartová odvolaná až do konca vyšetrovania, čím by sa predišlo ďalším škodám na reputácii PKS,“ žiada poslanec.

Pani Venhartovej by som do budúcna doporučil, nech sa neschováva za potravinármi a nech sa prestane vyhrážať právnikmi PKS, ktorých chce zneužiť na svoje súkromné účely. Zároveň by som rád poopravil titulku Venhartovej článku, ktorý si nechala vydať v Pravde.sk.

Pôvodný názov:“ Koaličný poslanec sa nás snaží zastrašiť a umlčať, tvrdia potravinári“

Korekcia podľa reality: „Koaličný poslanec sa ma snaží zastrašiť podaným trestným oznámením, tvrdí Venhartová , pričom sa pani Venhartová zároveň snaží zastrašiť tohto poslanca právnikmi PKS.“

Patrick Linhart, BSc,

Nom. Hnutie Sme rodina,

Poslanec NRSR,

Člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie

Autor článku: Tlačová správa PKS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jana Venhartová, riaditeľka PKS počas verejnej nahrávky pre RTVS a portál poľnoinfo.sk.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
4. február 2021 12:37

Neviem či plakať, alebo sa smiať, ako títo otroci s tými handrami na nose vyzerajú…

Martin
Martin
4. február 2021 14:19

Konečne je tu človek, ktorému ide o niečo iné než o plnú peňaženku a to p. Linhart je. Je to zatiaľ jeden z mála politikov, ktorý sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby. PKS zastupuje väčšinou zahraničné korporácie a teraz keď uzrel svetlo sveta nástroj na to aby si mohli ľudia… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
4. február 2021 15:16
Odpoveď na  Martin

…”aby si spotrebiteľ mohol slobodne vybrať bez dlhého študovania zloženia produktu”…to si vážne myslíte, že to takto bude fungovať ? …že to budú ľudia používať ?…teraz nakupujete ako ? neslobodne ? …dopadne to presne ako potravinový katalóg…tiež sa tu onehdy niektorí rozplývali aký je úžasný…