Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Dunajská Streda: Protestnú jazdu traktoristov podporili aj letci

Dunajská Streda: Protestnú jazdu traktoristov podporili aj letci
insert_photoTASR - ilustračné foto

Do protestnej jazdy sa v piatok zapojili aj desiatky traktoristov v okrese Dunajská Streda. Odštartovali v Medveďove a pokračovali cez Veľký Meder, Dunajskú Stredu, Šamorín a Dunajskú Lužnú. Rovnako ako farmári inde na Slovensku upozorňovali na problémy v poľnohospodárstve, ktoré požadujú okamžite riešiť.

Ako uviedol pre TASR jeden z protestujúcich farmárov, hnevá ho situácia s agrodotáciami a „rozkrádanie pôdy“. Ďalší z protestujúcich farmárov sa vyjadril, že na protest prišlo v dunajskostredskom okrese viac ako 100 traktoristov z okolitých dedín, pretože reálne zápasia s náhradným užívaním pôdy. Malí farmári sú podľa jeho slov znevýhodnení. Mnohí ďalší sa nevedia dostať k výmere či vlastným pozemkom a ministerstvo pôdohospodárstva nereaguje na podnety od marca. Aj to boli dôvody ich piatkového protestu.

Traktoristi pri proteste blokovali cesty I/13, I/63 a II/572, priblížila trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Ku koncu protestu preletelo ponad traktorový sprievod na juhu Slovenska niekoľko lietadiel, konkrétne v Šamoríne na parkovisku pred čerpacou stanicou. Letci tak vyjadrili podporu protestujúcim poľnohospodárom, pričom nad Šamorínom urobili niekoľko okruhov.

Farmári požadujú napríklad vytvorenie nezávislého vyšetrovacieho tímu so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení od poľnohospodárov či prijatie zákona, v ktorom bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území SR, vysvetlila prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová. Okrem iného požadujú i prehodnotenie zmlúv Slovenského pozemkového fondu s doterajšími užívateľmi.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments