Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Potravinárstvo Z domova

Do potravinárstva by malo pritiecť viac peňazí

blank

Potravinári by si v budúcnosti mali prilepšiť. Po vyššej podpore volajú už dlhšie. Realitou by sa mohla stať koncom tohto roka.

„Potravinársky priemysel je najslabším a najmenej podporovaným článkom potravinovej vertikály na Slovensku. Prostriedky, ktoré boli v minulosti vyčlenené, neboli efektívne využité a nedosiahol sa taký účinok, aký sa mohol. Dnes máme katastrofálne saldo obchodnej bilancie v oblasti agropotravín, ktoré sa medziročne prehĺbilo o ďalších 19-percent. Vyvážame suroviny, ktoré sú výrobkami prvovýroby a dovážame spracované potraviny s pridanou hodnotou. V prvom prípade máme kladné saldo obchodnej bilancie, zatiaľ čo v dovoze potravín, ktoré by sme mohli vyrobiť na Slovensku a zamestnať našich občanov, je pasívne saldo 1,5-miliardy eur. Preto je táto otázka pre nás veľmi dôležitá. Hľadáme konkrétne nástroje, ktoré by mohli pomôcť,“ uviedol šéf Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.

Podpory potravinárskeho sektora sa zaoberala na rokovaní aj Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv s ministerstvom pôdohospodárstva.

Jelen: Je lepšie predať na Slovensku, ako vyviezť do zahraničia

„Potravinárstvo je sektor, ktorý si zaslúži byť podporený. Alokácia, ktorá bola na roky 2014 -2020 z Programu rozvoja vidieka v dosť veľkej čiastke, sa minula nie celkom správnym spôsobom. Potravinári, ktorí chcú spracovávať produkty, ktoré budú podporené aj zo zelenej nafty, nemajú na to spracovateľské kapacity alebo sú v zastaranom stave, čo im spôsobuje zvýšené náklady a nízku konkurencieschopnosť oproti iný členským krajinám,“ potvrdila šéfka rezortu Gabriela Matečná.

Potravinárska únia už rezortu predložila aj materiál s požiadavkami na zmeny v ich sektore.

„Chceme vytvoriť tlak na vládu, aby podporila potravinárov nielen štátnou pomocou, ale aj zvýhodneniami čo sa týka odvodov a podobných náležitostí,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

V súčasnosti mnoho producentov – prvovýrobcov musí svoje produkty vyvážať na spracovanie do zahraničia.

„My ako poľnohospodári potrebujeme potravinársky priemysel, pretože pokiaľ vyrábame, potrebujeme to niekde predať. A nepotrebujeme komodity vyvážať, nám je tiež lepšie predať to na Slovensku,“ dodal Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Ministerstvo pôdohospodárstva avizuje, že sa návrhmi potravinárov bude zaoberať. Viaceré však bude musieť odkomunikovať aj s Európskou komisiou.

„Je treba povedať, že tieto nástroje budú musieť byť notifikované v Bruseli. To znamená, nie je možné očakávať okamžité riešenia, avšak v zmysle rokovaní by prvé kroky a platby mohli nastať už na jeseň tohto roku,“ dodal Daniel Poturnay z Potravinárskej únie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. blank
  Kvietik
  1. apríla 2019

  Úžasný alibizmus p. ministerky, ktorá opäť potvrdzuje že rieši všetko a nič… keď ministerka povie: „Alokácia pre potravinárstvo, ktorá bola na roky 2014 -2020 z Programu rozvoja vidieka v dosť veľkej čiastke, sa minula nie celkom správnym spôsobom“… Kto iný, keď nie ministerka mala hneď po nástupe do funkcie rozhodnúť o zrušení pokútne vybraných projektov na PPA, to by ale nesmela zatvárať oči a tutlať spolu s riaditeľom PPA tie zdedené zlodejiny po Jahnátkových kádroch…a podpisovať nové, ktoré odobril najznámejší slovenský Kapitán…

  Odpovedať
 2. blank
  Andrej
  2. apríla 2019

  Potravinársky priemysel treba konečne začať poriadne podporovať, aj za cenu zníženia podpôr farmárov. Toto je najlepšia cesta, ako trvale zvýšiť podiel domácich potravín na pultoch.

  Odpovedať
 3. blank
  G.S.
  2. apríla 2019

  Andrej – Koho chceš podporovať na úkor farmárov? Pentu, ktorá si do Mecomu dovezie všetky vstupy zo zahraničia? Veď tam napríklad za Molnára cez dotácie išli nemalé milióny. A takýmto máme ešte pridať? A to v situácii kedy potravinári na rozdiel od roľníkov nešli do straty. Lebo vždy si svoje problémy riešili na úkor roľníkov a len teraz ich priškripli reťazce. Molnár sa takisto predtým rozdrapoval, že on od nás nemusí brať nijaké suroviny. Dnes má iný mäsokombinát. Zas mu máme pridať aby dobre zarobil? Alebo Drobnému s michalovským mäsokombinátom s tisícami hektárov? Alebo Babišovi s Penamom? Možno mu podpora pre Duslo nestačila. A pritom hnojivo má drahšie ako Maďari.

  Odpovedať
 4. blank
  MichalK
  3. apríla 2019

  Neviem aké potravinárske podniky myslíte Andrej , že treba podporovať, tie zahraničné? Bola slovenská Palma a prestala vyrábať olej, ale ho dováža, kde sú slovenské mliekárne o mäsokombinátoch ani nehovorím. Stačí vyhodnotiť II.pilier a zistíme, že sa najviac podporili liehovary a malé pálenice. Je to na výsmech našej krajiny a ešte my ich máme podporovať.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.