Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
MPRV SR Z domova

Desať členských krajín EÚ podpísalo deklaráciu k iniciatíve BioEast

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 181
UniCredit Bank 2018

Predstavitelia argorezortov desiatich členských krajín Európskej únie (EÚ) zo strednej a východnej Európy vrátane Slovenska podpísali vo štvrtok vo Vysokých Tatrách deklaráciu k iniciatíve BioEast. Ide o spoluprácu v oblasti biohospodárstva so zameraním na poľnohospodárstvo, lesné a rybné hospodárstvo smerujúcu k udržateľnému rastu týchto odvetví, najmä pomocou výskumu a inovácií. Po stretnutí ministrov poľnohospodárstva rozšírenej Vyšehradskej skupiny v Starej Lesnej o tom na tlačovej konferencii informovala šéfka slovenského agrorezortu Gabriela Matečná (SNS).

Prijatá deklarácia krajín iniciatívy BioEast zdôrazňuje dôležitosť biohospodárstva pokiaľ ide o zabezpečenie kvality a bezpečnosti potravín a trvalo udržateľného hospodárenia s prírodnými zdrojmi a odpadom.

Iniciatíva sa sústreďuje na postupný prechod z fosílneho hospodárstva

“Iniciatíva smeruje k udržateľnému hospodárstvu vo všetkých sektoroch, ktoré máme. Zároveň táto téma spája všetky krajiny, ktoré sú pod tento spoločný dokument podpísané, aby sme iniciatívne a spoločne žiadali o prostriedky z Európskej únie, ktoré sa budú na BioEast sústreďovať. Budú to prostriedky z oblasti vedy, výskumu a inovácií, ktoré následne budeme vedieť implementovať do poľnohospodárstva, potravinárstva či rybného hospodárstva,” uviedla ministerka Matečná.

Iniciatíva sa sústreďuje na postupný prechod z fosílneho hospodárstva na hospodárstvo založené na obehu, zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy. Neopomína ani vytváranie pracovných miest a nových hodnotových reťazcov, ako aj zachovanie konkurencieschopnosti EÚ.

Počas rokovania ministri odsúhlasili aj rozšírenie iniciatívy o členstvo Srbska a schválili riadiacu štruktúru BioEast.

Na stretnutí ministrov poľnohospodárstva vo Vysokých Tatrách sa zúčastnili delegácie zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Slovinska a po prvý raz v rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine rozšírenom aj o pobaltské krajiny Litvu, Lotyšsko a Estónsko.

Pozvanie na rokovanie prijal aj francúzsky minister poľnohospodárstva a potravinárstva Didier Guillaume, s ktorým ministerka Matečná podpísala program spolupráce v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1405 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.