ČR: Protestovali proti poľnohospodárskej politike EÚ a vlády
Pred pražským kongresovým centrom sa dnes dopoludnia konal protest českých poľnohospodárov proti dotačnej politike vlády a Európskej únie (EÚ). Zúčastnilo sa ho pár desiatok ľudí, akcia sa skončila predpoludním. Poľnohospodári žiadali prehodnotenie únijných cieľov v poľnohospodárstve a kritizovali presun peňazí smerom k menším farmárom.
Protest sa konal počas neformálneho stretnutia ministrov pôdohospodárstva a rybolovu krajín EÚ, protestnými jazdami poľnohospodári demonštrovali aj v krajoch.
Pokles produkcie potravín v EÚ?
Protestný happening v Prahe poľnohospodári začali tlačovou konferenciou, na ktorej vystúpili zástupcovia jednotlivých zväzov. Martin Pícha z Poľnohospodárskeho zväzu ČR varoval, že v budúcnosti hrozí potravinová kríza.
„Súčasná európska environmentálna politika povedie k poklesu produkcie potravín v Európe a k závislosti na dovoze,“ uviedol.
Poľnohospodárom prekáža politika Zelenej dohody pre Európu (Green Deal). Podľa protestujúcich poľnohospodárov by sa mali ciele dohody prehodnotiť a odložiť. Zároveň žiadajú zmeny pri predajoch emisných kvót, ktoré sú podľa poľnohospodárov likvidačné. Od začiatku roka tiež kritizujú zmenu dotačnej politiky na obdobie medzi rokmi 2023 až 2027. Česká vláda v januári rozhodla o presune väčšej časti peňazí k menším farmárom. Zväzy tvrdia, že vláda berie peniaze firmám, ktoré vyrábajú väčšinu potravín v Česku.
Poľnohospodári ďalej upozornili, že ich náklady v posledných mesiacoch stúpli o desiatky percent, pri niektorých surovinách o stovky percent. Ide najmä o energie, hnojivá a ochranné chemické prípravky. Žiadajú celoeurópske riešenie situácie. Kroky vlády smerujúce k zastropovaniu cien energií pre maloodberateľov a kompenzácie pre väčšie firmy sú podľa nich nešťastne naplánované. Pre rastúce náklady podľa poľnohospodárov hrozí obmedzenie produkcie.
Spoločné memorandum
Organizátori si pred Kongresovým centrom, kde sa koná zasadnutie európskych ministrov pôdohospodárstva, postavili stánok. Rozdávali tu ľuďom zemiaky a jablká s heslom, že môže ísť o posledné produkty českého poľnohospodárstva. Poľnohospodári si tiež priniesli transparenty s českými i anglickými nápismi typu
„Nie zelenému fanatizmu“, „Férové podmienky pre všetkých“ či „No Green deal make real deal“.
Komora a zväz tiež predstavili spoločné memorandum, ktoré podpísalo 14 poľnohospodárskych organizácií z deviatich štátov EÚ. Memorandum podpísali zástupcovia pôdohospodárskych organizácií krajín Vyšehradskej štvorky, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy a Rumunska.
Od vlád a EÚ požadujú okrem zastropovania cien energií aj kompenzácie vysokých cien hnojív a ďalších vstupných nákladov. Z dlhodobého hľadiska požadujú viac peňazí zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ kvôli environmentálnym ambíciám únie.
Časť poľnohospodárov hovorí o vykročení správnym smerom
Demonštráciu odsudzuje Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR. Uviedla, že protesty „účelovo organizuje vedenie týchto organizácií predovšetkým na objednávku úzkej skupiny majiteľov najväčších agropodnikov“ a v skutočnosti sú namierené proti záujmom väčšiny českých poľnohospodárov i českých spotrebiteľov.
Vládne zmeny dohodnuté s väčšinou poľnohospodárskych organizácií nebudú mať podľa asociácie negatívne dopady ani na veľké poľnohospodárske podniky.
„Terajšia poľnohospodárska politika určite nie je vo všetkom ideálna, ale po mnohých rokoch konečne vykročila správnym smerom,“ uviedlo vedenie asociácie.