Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Cieľom je dostať stavy oviec na úroveň asi 630.000 kusov

 Cieľom je dostať stavy oviec na úroveň asi 630.000 kusov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Cieľom slovenských chovateľov je dostať stavy oviec na úroveň spred roku 1989, teda na hodnotu asi 630.000 kusov. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

“Na Slovensku dnes pôsobí okolo 8000 chovateľov oviec, ktorí chovajú aktuálne okolo 384.000 kusov oviec. V tomto čísle nie sú započítané jahničky narodené v roku 2016,” priblížila.

Zdôraznila, že ovce sú zvieratá, ktoré prinášajú viacero benefitov pre krajinu.

“Označujeme ich za ‘živé kosačky’, napomáhajú nepriamo k udržiavaniu životného prostredia, upravujú trávnatý terén, spásajú trávny porast. Tráva tak nie je prerastená, úpravou terénu nepriamo zabraňujú povodniam,” podčiarkla.
Slovensko má podľa nej jedno z najkvalitnejších zložení trávneho porastu. “V tomto smere sme porovnávaní so Švajčiarskom. Existujú totiž štúdie, ktoré porovnávajú obsah CLA kyseliny (konjugovaná kyselina linolová, priaznivo pôsobí proti nadváhe) v trávnatom poraste vo Švajčiarsku a na Slovensku. Podľa ich výsledkov je obsah CLA kyseliny porovnateľný v jednej aj druhej krajine,” informovala.

Zdraviu prospešné látky sa z trávnatých porastov dostávajú podľa jej slov do mlieka, mäsa, jahňaciny, čo zaručuje, že slovenskí chovatelia ponúkajú spotrebiteľom kvalitné výrobky.

“Chovatelia by však boli radi, keby sa benefity oviec prejavili aj vo zvýšenej spotrebe jahňaciny. Tá sa podľa štatistík pohybuje pod úrovňou 200 gramov na osobu a rok, čo je veľmi málo,” upozornila.

Pre zvýšenie spotrebiteľského záujmu organizujú podľa Holéciovej chovatelia rôzne akcie pre verejnosť. Populárne sú akcie typu Zo salaša do mesta, či Bačova cesta, ktorá má tradíciu od Liptova až po Púchov. Na salašoch chovatelia ponúkajú ukážky z chovu oviec, strihanie oviec, rovnako aj ovčie výrobky.

Populárnou je podľa nej pre verejnosť aj akcia Nájdi si svojho baču, či vo Východnej Ovenálie, alebo v Liptovskej Lužnej tradičné majstrovstvá Slovenska v strihaní oviec.

“Snahou chovateľov je aj takýmito populárnymi akciami zvyšovať záujem verejnosti o chov oviec a najmä o ovčie výrobky,” dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
4. apríl 2016 22:55

Myšilienka je to určite dobrá. Len ak to má fungovať opäť jedine s dotačnou podporou nejakú dlhú budúcnosť to určite nemá. Tak ako poľnohospodástvo či už v rastlinnej výrobe alebo momentálne aj živočíšna výroba. Všetko sa produkuje so stratou. Je otázka do kedy to dokáže takto fungovať. Ak sú náklady… Celý komentár »

Anonym
Anonym
5. apríl 2016 9:50

životodárca-chlebový hospodár!!Něje možné do boha aby sa v odpovednom štátě na to to dotácie něnašli!!

lu
lu
7. apríl 2016 15:08

Hm. Niekde musí byť chyba. Ako je možné, že dotácie sú vôbec potrebné. Mal by existovať iný spôsob podpory. Je zvláštne, keď predajná cena mlieka je nižšia ako výrobná. Vo Francúzsku majú dotácie vysoké. Napriek tomu stále štrajkujú. Ale asi i rozumiem, pretože tu poľnohospodári ani pôdu ani hospodárske budovy… Celý komentár »

lu
lu
14. apríl 2016 9:10

A teraz podpora pre Midia Agro. Je to smutné.