Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Chlebová pšenica by mala privítať žatvu cenami pod 200 eur

Chlebová pšenica by mala privítať žatvu cenami pod 200 eur
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (9. apríla) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

„Na zasadnutí sa prvýkrát otvorili ceny tohtoročnej úrody v mesiaci júl, pričom sa jednoznačne očakáva oneskorená žatva. Súčasne je v popredí otázka kvality obilnín, ktorá bude až do žatvy závisieť od klimatických podmienok,“ uviedol k včerajšej (9. apríla) správe Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory.

Potravinársku pšenicu triedy E speňažujú poľnohospodári za 229,43 eur za tonu. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s ďalším oslabením ceny. Na začiatku júla by mala cena klesnúť na 199 eur za tonu.

Cena kŕmnej pšenice by nemala v horizonte troch mesiacov klesnúť tak výrazne, ako jej chlebového ekvivalentu. Speňažovať by sa mala v úvode žatvy za 185 eur za tonu. Rozdiel cien medzi potravinárskou a kŕmnou pšenicou sa preto znižuje. Aktuálna cena dosahuje 208,17 eur za tonu.

Kŕmna kukurica sa momentálne predáva za 206,17 eur za tonu, čo je prepad o sedem eur oproti ostatnej správe. Cena kŕmnej kukurice sa dostala pod úroveň 210 eur za tonu posledný raz v auguste minulého roka. Prepad cien by mal pokračovať aj v dlhodobej budúcnosti. Začiatok júla by mala kukurica privítať s cenou na úrovni 195 eur za tonu.

Významnejšie pohyby cien nezaznamenala repka, ktorá sa aktuálne speňažuje za 456,67 eur za tonu. Do krátkodobej aj dlhodobej budúcnosti sa nepočíta s výraznejšími zmenami cien (o dva týždne – 453,33 eur za tonu a o tri mesiace – 460 eur za tonu).

Slnečnica sa obchoduje za 448,33 eur za tonu a predpoklady hovoria o poklese. O dva týždne by mala cena tejto olejniny dosiahnuť 455 eur za tonu a o tri mesiace 422 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments