Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Repka – výživa, stimulácia a vedenie porastu počas vegetácie

Repka – výživa, stimulácia a vedenie porastu počas vegetácie
insert_photo6 x Agrobiosfer, s. r. o.

Repka je našou najzaujímavejšou tržnou plodinou. Situácia v Európe naznačuje, že tento rok by mohla byť cena repky zaujímavá, ale v porovnaní s minulým rokom nižšia. Porasty vchádzali do zimy v relatívne dobrom stave, no tohtoročná jar nie a nie prísť. Silné mrazy čiastočne poškodili repky a čas ukáže, koľko z približne 150 tisíc hektárov sa bude musieť vyorať.

Nevyhnutná bude v tomto roku regenerácia každého porastu repky, nakoľko vegetácia je spomalená a každý opodstatnený zásah stimulátormi posunie porasty dopredu a poskytne im náskok oproti ostatným.

Počasie – faktor ovplyvňujúci úrodu
Zabezpečením všetkých úrodotvorných faktorov môžeme dosiahnuť vysokú a kvalitnú úrodu. Sú aj faktory, ktoré nevieme priamo ovplyvniť a výrazne nám limitujú výšku úrody, ako napr. počasie. Posledné roky nám ukazujú, že na našom území sa klimatické podmienky menia a prichádzajú roky extrémne suché, alebo extrémne mokré. Počasie nevieme ovplyvniť, ale môžeme jeho pôsobenie  čiastočne eliminovať preventívnymi opatreniami a zabezpečiť si o 15 až 20 % vyššiu úrodu v porovnaní s neošetrenými porastmi.

Každá plodina má svoj úrodový potenciál, ktorý sa z pravidla v poľných podmienkach dosahuje len v priaznivých klimatických ročníkoch.  Snahou poľnohospodárov je čo najviac sa priblížiť k tomuto potenciálu a túto métu vieme docieliť používaním prípravkov z morských rias a cielenou stimuláciou v kombinácii s výživou.

Výhody použitia Alga prípravkov z morských rias
•    Stimulujú rast a zvyšujú úrodový potenciál
•    Výrazne zlepšujú kvalitu úrody
•    Podporujú rast koreňového systému a jemného koreňového vlásnenia
•    Zvyšujú odolnosť voči stresom (sucho, chlad, zasolenie, zamokrenie)
•    Obsahujú široké spektrum prírodných živín a minerálov
•   Zlepšujú štruktúru pôdy, využiteľnosť živín (až o 25 %) a zvyšujú pôdnu vodnú kapacitu
•    Mikroživiny sú viazané v chelátovej forme
•    Zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť rastlín voči chorobám

Výživa a stimulácia repky
Z hľadiska výživy je repka plodinou, ktorá je veľmi náročná na živiny. Jednou tonou semena a príslušného množstva slamy odoberie z pôdy 50 kg N, 11 kg P, 50 kg K, 35 kg Ca, 6 kg Mg, 18 kg S a 0,3 kg B a ďalšie živiny. Pre priblíženie sa k úrodovému potenciálu repky a preventívnemu opatreniu proti nepriaznivým vplyvom počasia (sucho, chlad, zasolenie, zamokrenie) v kombinácii s listovou výživou Vám spoločnosť Agrobiosfer ponúka široké portfólio prípravkov na báze morských rias.

Alga 600 – špecialista na repku
Prípravok Alga 600 s obsahom prírodných hormónov (auxíny, cytokiníny, giberelíny) a živín v dávke 0,5 kg/ha stimuluje rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia, ktoré tvoria základ úrody. Veľkosť koreňového systému priamo ovplyvňuje príjem vody a živín a tvorba cytokinínov v koreňových špičkách následne ovplyvňuje rast a vetvenie repky. Repka s mohutným koreňovým systémom lepšie prekonáva prísušky, prípadne zamokrenie.  Ak stimulujeme repku na jar vo fáze listovej ružice, podporíme bočné vetvenie, zvýšime následnú násadu kvetov a tým pádom aj šešúľ.

Čo dať na slabé porasty?
 Na slabé a riedke porasty odporúčame prípravok so silným auxínovým účinkom na báze morských rias RootMost. Vhodná alternatíva k prípravkom Alga 600 alebo RootMost je unikátny prípravok na báze čerstvých morských rias Algreen, ktorý má auxínový účinok a navyše obsahuje živiny ako N 6%, S 7%, MgO 6%, Mo a B.

Bór – nevyhnutná živina pre repku
Netreba pri výžive repky zabúdať na bór. Repka je mimoriadne citlivá na nedostatok tohto prvku. Pri nedostatku bóru nastáva v neskoršej fáze odumieranie vegetačných vrcholov, nastáva nižšie nasadenie šešulí a menší počet zŕn v šešuli. Z toho dôvodu odporúčame prípravok  ProBoron, ktorý okrem 140 g/l organicky viazaného a na 100 % prijateľného a využiteľného bóru obsahuje aj 50 g/l dusíka. Odporúčaná dávka pri repke je 0,5-0,75 l/ha. Treba si však zapamätať, že nie je dôležitý obsah bóru v prípravku, ale jeho forma. Vedecké práce dokázali, že prijateľnosť a využiteľnosť  organických a chelátových foriem je 5 až 10 krát vyššia ako u ostatných foriem.  

Prevencia proti chorobám
Kombináciou prípravku Softguard++ v dávke od 0,8-1 l/ha s prípravkami Alga 600, RootMost alebo Algreen zabezpečíme prevenciu proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám, výživu porastu N, P, K, Cu, Zn živinami a synergický účinok s prípravkami na báze morských rias alebo prípravkov v tankmixe. Majte na pamäti, že prevencia je vždy účinnejšia, ako samostatná liečba už vzniknutej choroby.

Výsledky pokusov z minulého roka, ktoré boli realizované na území celého Slovenska, zvyšovali výšku úrod repky od 7 – 24 %. Jednotlivé výsledku sú uvedené v tabuľkách a grafoch.

Graf č.1. Vplyv aplikácie Alga 600 na úrodu repky, Hlohovec, 2012

Tabuľka č.1. Výsledky pokusu v repke, Východné Slovensko, 2012

Tabuľka č.2. Výsledky pokusu v repke, Záhorie, 2012

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 6 x Agrobiosfer, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments