Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Českí poľnohospodári ocenení v súťaži Farma roka

Českí poľnohospodári ocenení v súťaži Farma roka
insert_photoFacebook Farma Basařovi

Dvadsiaty ročník súťaže Farma roka vyhrala Farma Basařovi z obce Prosečné v severovýchodných Čechách. Rodina Basařových hospodári na zhruba 500 hektároch pôdy a orientujú sa na chov mäsového dobytka, spracovanie a predaj hovädzieho mäsa alebo agroturistiku. Výsledky oznámili organizátori súťaže z Asociácie súkromného poľnohospodárstva ČR v pražskom Divadle ABC.

Vlani sa víťaz nevyhlasoval, pretože sa odovzdávali ocenenia za rok 2020, kedy sa slávnostné vyhlásenie kvôli epidémii koronavírusu nekonalo. Komisia hodnotí päť kritérií a to celkový vzhľad farmy, organizáciu práce, ekonomické výsledky, plánovaný rozvoj a zapojenie rodiny do chodu farmy.

Na druhom mieste sa tento rok umiestnila Farma Vraňany Hanč zo stredných Čiech. Rodinná farma sa zameriava na pestovanie jahôd, ich sadeníc a rôznych druhov zeleniny na 300 hektároch. Tento rok otvorila farmárske centrum, ktoré ponúka predaj poľnohospodárskych produktov. Farma ponúka aj samozber ovocia alebo zeleniny.

Tretie miesto obsadilo Rodinné hospodárstvo Švecových z južnej Moravy. Rodinný podnik sa venuje chovu koní, mliečneho a mäsového dobytka. Hospodári na 100 hektároch pôdy.

Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR združuje skôr menších farmárov a má 7500 členov. Uvádza, že tieto podniky hospodária na zhruba 40 percentách poľnohospodárskej pôdy a vytvárajú zhruba štvrtinu poľnohospodárskeho HDP.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Farma Basařovi

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments