Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

Česká republika je krajinou maku. Vyváža ho do celého sveta

Česká republika je krajinou maku. Vyváža ho do celého sveta
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročná úroda maku by mohla byť najväčšia za desaťročie, dúfajú českí pestovatelia. Už vlani dosiahli úrodu 28 700 ton, čo bolo desaťročné maximum. Tento rok sa osevné plochy maku, podľa údajov Českého štatistického úradu zväčšili o deväť percent na 43 900 hektárov, z toho 1400 hektárov tvorí biely mak.

Viac ako osemdesiat percent českého modrého maku ide na export. Hodnota vývozu prekračuje 39 miliónov eur (jednu miliardu českých korún).

“Najviac maku z minuloročnej úrody putovalo do Ruska, Rakúska, Poľska, na Slovensko a do Nemecka. Nezanedbateľný objem v množstve stoviek až tisíc ton vyvážame na Ukrajinu, do Rumunska, Maďarska, Bieloruska a tiež do Holandska, odkiaľ sa vyváža ešte napríklad do USA a Kanady. Mak je skrátka naša modré zlato,” povedal za zväz Český modrý mak Vlastimil Mikšík z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe.

Vývozné ceny sú podľa spolku medzi 1,79 eur – 1,95 eur za kilogram (46 až 50 Kč).

Do Českej republiky sa v tomto roku od januára do mája doviezlo 1 720 ton maku. Väčšina bola zo Slovenska a z Maďarska.   .

V ČR sa v posledných rokoch pestuje tiež biely mak. Ten sa vyváža najmä do Indie. V Indii sa používa do cukroviniek, nemá tak silnú makovú príchuť.

Na stúpajúcu obľubu maku v Českej republike reagujú aj veľké firmy, napríklad obchodný reťazec Globus. Ten začal vyrábať a ponúkať vo svojich obchodoch makovú zmrzlinu.

“V obľube maku sú Česi na pomyselnom vrchole. Veľa národov, ktoré konzumujú mak, nie je. Spoločne s nami je ešte obľúbený v Nemecku a Rakúsku, ale potom jeho konzumácia klesá. Makovú zmrzlinu môžeme označiť ako svetový unikát,“ povedal ČTK vedúci výroby a predaja cukrární a pekární v reťazci Globus.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments