Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Živočíšna výroba Zo sveta

ČR: Výroba mlieka je najvyššia od roku 2000

ČR: Výroba mlieka je najvyššia od roku 2000
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výroba mäsa stúpla vlani v Českej republike o 0,9 percenta na 455 tisíc ton. Naposledy bola vyššia v roku 2012. Nákup mliekarní od producentov a odbytových organizácií bol zas najvyšší od roku 2000. Informoval dnes (1. februára 2021) Český štatistický úrad prostredníctvom agentúry ČTK.

Výroba bravčového mäsa, ktoré predstavuje takmer polovicu celkovej produkcie, stúpla o 0,9 percenta. Rástla tiež výroba hydinového mäsa. Naopak, o pol percenta klesla produkcia hovädzieho mäsa. Nákup mlieka sa znova zvýšil a vlani prekročil tri miliardy litrov. Výkupná cena ale medziročne klesla o 3,4 percenta. Nákup mlieka samotnými mliekarňami bol vlani najvyšší od roku 2000.

Rast výroby mäsa tiež sprevádzal pokles cien. Ceny hovädzieho dobytka poklesli o 4,1 percenta, ošípaných o 0,6 percenta a kurčiat o dve percentá.

Ošípané

Minuloročná výroba 211 tisíc ton bravčového mäsa bola v Českej republike najvyššia za ostatné štyri roky. Za výsledkom stojí vyššia porážková hmotnosť ošípaných a mierny pokles vývozu ošípaných určených na porážku.

Ceny jatočných ošípaných boli vlani len o málo nižšie, ako v roku 2019 a dosiahli 31,64 CZK (1,22 eur) za kilogram živej váhy alebo 41,13 CZK (1,58 eur) za kilogram mäsa. Počas roka však ceny zaznamenali prudký pokles. Rozdiel medzi najvyššou cenou v januári a najnižšou v decembri bol 14,88 CZK (0,57 eur) za kg jatočnej hmotnosti. Porovnateľne nízka cena jatočných ošípaných bola naposledy na jar 2016, pričom posledný prepad cien na jar 2019 nebol tak hlboký, ako vo štvrtom štvrťroku minulého roka.

Dovoz živých ošípaných sa vlani znížil o 2,1 percenta a vývoz o 4,6 percenta. Živé ošípané sa dovážali z Nemecka, Dánska a Slovenska, vyvážali sa hlavne na Slovensko, do Maďarska a do Nemecka.

Čo sa týka bravčového mäsa, vývoz sa zvýšil o desatinu a dovoz klesol o 1,2 percenta. Väčšina mäsa sa vyviezla na Slovensko, dovoz bol tradične z Nemecka, Španielska, Poľska a Belgicka.

Hovädzí dobytok

Výroba hovädzieho mäsa v ČR vlani klesla na 72,5 tisíc ton. Za výsledkom sú nižšie stavy býkov vo výkrme počas roka, znižujúci sa vývoz zvierat a zvyšujúci sa dovoz spoločne s vyššou priemernou porážkovou hmotnosťou v dôsledku jarného obmedzenia prevádzky bitúnkov. Ceny jatočného hovädzieho dobytka vlani ďalej mierne klesali. Vzhľadom k predchádzajúcemu roku boli najstabilnejšie ceny býkov s poklesom o 1,7 percenta. Najviac sa zmenili ceny teliat, a to takmer o štvrtinu. Priemerná cena, za ktorú predávali chovatelia vykŕmené býky bola 45,38 CZK (1,75 eur) za kilogram v živom alebo 82,59 CZK (3,18 eur) za kilogram mäsa.

Hydina

Hydiny vlani dodali českí chovatelia na bitúnok 263 tisíc ton. To predstavuje výrobu 171 tisíc ton hydinového mäsa, teda medziročne o 1,6 percenta viac. Priemerná cena poľnohospodárskych výrobcov jatočných kurčiat bola vlani o dve percentá nižšia. Počas roka sa s malými odchýlkami pohybovala okolo 22,72 CZK (0,87 eur) za kilogram živej hmotnosti. Cena jatočných kurčiat je dlhodobo stabilná. S živou hydinou sa medziročne menej obchodovalo.

Mlieko

Nákup mlieka od českých producentov vlani predstavoval 3,108 miliardy litrov, čo bolo medziročne o 3,9 percenta viac. Nákup mliekarní od producentov a odbytových organizácií z toho predstavoval 2,614 miliardy litrov, čo bolo najviac od roku 2000. Ceny poľnohospodárskych výrobcov mlieka vlani klesli o 3,4 percenta na 8,56 koruny (0,33 eur) za liter. Dovoz aj vývoz mlieka sa vlani zvýšil. Dovoz predstavoval 279 tisíc ton mlieka a mliečnych výrobkov, vývoz sa vyšplhal až na 1,135 milióna ton. Mlieko a mliečne výrobky sa dovážali najviac z Nemecka, Poľska a Slovenska. Vývoz smeroval predovšetkým do Nemecka, na Slovensko a do Talianska.

Kurz NBS zo dňa: 1.2.2021, EUR 1 = 25,975 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments