Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice neustále prudko rastú

Ceny pšenice neustále prudko rastú
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (8. februára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Najlacnejšie potravinársku pšenicu triedy E speňažujú poľnohospodári na západnom Slovensku a to za 243 eur za tonu. Najdrahšia je na strednom Slovensku, kde za produkciu dostanú takmer o 10 eur viac. Ceny za posledné dva týždne vzrástli o viac ako 20 eur a za posledných 12 mesiacov stúpli o 120 percent. V rovnakom období pred rokom dostali poľnohospodári za tonu pšenice triedy E 110 eur. Cenový burzový výbor predpokladá ďalší nárast cien z krátkodobého hľadiska. Z pohľadu troch mesiacov by mali ceny mierne klesnúť.

Aj ceny kŕmnej pšenice sú najlacnejšie na západnom Slovensku, kde dosahuje 197 eur za tonu. Nad 200 eurami sa prehupla cena na východnom Slovensku. Psychologickú hranicu 200 eur za tonu kŕmnej pšenice, by malo západné Slovensko prekročiť už o dva týždne. Za posledných 12 mesiacov ide o nárast cien o 97 percent. Z dlhodobého hľadiska CBV predpokladá pokles cien.

Kŕmna kukurica dosahuje cenu 200 eur za tonu na západnom Slovensku. O približne 12 eur sú ceny nižšie v ostatných regiónoch Slovenska. Ceny by nemali pod 200 eur klesnúť ani z krátkodobého ani z dlhodobého pohľadu. Za posledných 12 mesiacov vzrástli o 71 percent.

Až o vyše 20 eur stúpli za posledné dva týždne ceny repky. V súčasnosti na západnom Slovensku dosahujú 482,5 eur za tonu. Na východnom Slovensku ceny dosahujú 510 eur za tonu. Nárast cien na západnom Slovensku dosiahol za posledných 12 mesiacov 80 percent.

Cena slnečnice je na úrovni 474 eur za tonu a rozdiely medzi regiónmi neexistujú. CBV predpokladá ďalší nárast cien aj do budúcnosti. Za posledný rok slnečnica zdvojnásobila svoju hodnotu. Pred 12 mesiacmi sa speňažovala za 237 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments