Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny klesajú, aj keď je osiata najmenšia výmera kukurice za ostatných 30 rokov!

Hoci sa obilniny v posledných týždňoch mierne odrazili nahor, netreba zabúdať, že sa nachádzajú v blízkosti svojho tohtoročného minima. Relatívne najlepšie sa od januára darí sóji, ktorá od začiatku roka drží nulu. Ceny pšenice aj kukurice sú na burze CBoT od začiatku roka nižšie o viac ako 7 percent.

Keďže sa obchodníci čoraz viac sústredia na budúcu úrodu, na druhú koľaj sa dostáva sledovanie exportov a dôraz sa kladie najmä na výhľad úrody, zásob, celkových výnosov, stavu úrody a počasia. Práve preto mierne zlepšenie dát exportov pšenice a kukurice neprinieslo výraznejší odraz cien.

Ceny sóje a kukurice mali doteraz miernu podporu z dôvodu meškajúcej sejby, ktorá začala v USA neskôr a ešte len dobieha minulé roky. Pri kukurici máme osiatu necelú tretinu rozlohy v porovnaní s minulými rokmi (najpomalší štart za posledných 30 rokov), pri sóji je to len šestina predpokladanej výmery. Stav úrody pšenice sa ešte o niečo viac zhoršil a je o polovicu horší ako minulý rok. Toto by malo hovoriť za rast cien.

Avšak máme tú silnú protiváhu a to je fakt, že hoci sejba mešká, úroda by mala byť podľa USDA mimoriadne dobrá. A to bude mať na trh mimoriadny vplyv. V piatok večer bol zverejnený májový výhľad produkcie a spotreby kľúčových plodín a teda aj odhad zásob. Pri všetkých plodinách platí, že zásoby voči spotrebe budú rásť, teda sa nestane, že by spotreba rástla rýchlejšie ako zásoby, čo je všeobecne argument za pokles ceny.

Júlový kontrakt kukurice otvoril minulý týždeň cenou 650.50 centa za bušel (196,2 eur za tonu), týždeň končil na cene 636.50 (192 eur/ton), a dnešné obchodovanie otvoril na 632.50 (190,8 eur/ton). U sóje to bolo 1382.75 (389,3 eur/ton), zatvorenie na 1398.50 (393,3 eur/ton), otvorenie tohto týždňa na 1394 (392,7 eur/ton). Pšenica minulý týždeň pondelok 713.75 (200,9 eur/ton), zatvorenie  týždňa na 703.50 (198 eur/ton), otvorenie aktuálneho týždňa na 703.25 (198 eur/ton).

Veľkí hráči si ešte počkajú na dnešné dáta sejby a stavu úrody a následne začnú započítavať tieto skutočnosti do ceny. Celkovo to pre cenu nevyzerá veľmi pozitívne a aktuálny pokles brzdí hlavne meškajúca sejba a zhoršujúci sa stav tohtoročnej ozimnej pšenice.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s. pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
14. máj 2013 18:30

Jedno je isté ceny neurčuje ponuka a dopyt, ale komoditní oligarchovia s majiteľmi veľkosladov ako aj finančná svoloč, ktorá riadi burzu a smerovanie jej vývoja za jedným jediným účelom a tj zisk. Veľkí hráči nepripusta aby na tom nezarobili. Burze nejde o stabilitu, ale o show, ktoré zaplatí občan –… Celý komentár »