Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Byrokracia v SPP je stále otáznikom

blank

Rok 2020 je za dverami a členské štáty sú stále v očakávaní podoby novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Balík návrhov pre budúce obdobie predložila Európska komisia ešte vlani v júni.

Obsahoval návrhy podporných opatrení na prípravu, rokovania a vykonávanie Strategických plánov SPP, ich riadenie, kontroly a financovanie a nariadenia o spoločnej organizácii trhov. O návrhoch sa rokovalo na úrovni Rady viac ako rok, ministri mali na stole niekoľko verzií legislatívnych textov. Pred dosiahnutím dohody však stále stojí pomerne veľa výziev a otáznikov.

Prechodné obdobie

„V júni tohto roku predložilo rumunské predsedníctvo v Rade EÚ správu o pokroku, v ktorej zhrnulo diskusiu o právnych predpisoch týkajúcich sa budúcej podoby SPP za prvú polovicu roku 2019. Súčasné fínske predsedníctvo by chcelo schváliť čiastočný všeobecný prístup – t. j. pozíciu Rady k celému balíku legislatívnych návrhov – do konca roku 2019,“ uviedol Daniel Hrežík z rezortného ministerstva.

V súvislosti s budúcou Spoločnou poľnohospodárskou politikou sa spomína aj téma prechodného obdobia. Jeho dĺžka však zatiaľ istá nie je.

„Zdá sa, že otázka prechodného obdobia vzhľadom na súčasný stav legislatívnych návrhov je nevyhnutná. V kontexte aktuálnych rokovaní sa už teraz ukazuje význam dôležitosti správneho nastavenia prechodného obdobia. Musí reflektovať ukončenie legislatívneho procesu, prípravu Strategického plánu, ako aj potrebu nastavenia systémov a nových postupov,“ dodal Hrežík.

Jedným z hlavných cieľov novej reformy SPP po roku 2020 malo byť skutočné zjednodušenie legislatívneho rámca. Slovensko zatiaľ zastáva názor, že vo viacerých smeroch sa tak nestane – aspoň podľa predkladaných návrhov.

Ročný rámec výkonnosti je oveľa komplikovanejší

„Prvkom, ktorý podľa nášho názoru neprináša požadované a očakávané zjednodušenie, je podmienka skutočného poľnohospodára v tom zmysle, ako ho vykladá Komisia, t. j. povinnosť monitorovať hospodárske činnosti subjektov prepojených s príjemcom. V porovnaní so súčasným obdobím sa domnievame, že ročný rámec výkonnosti na monitorovanie medzníkov je oveľa komplikovanejší. Z tohto dôvodu požadujeme návrat k monitorovaniu plnenia stanovených výstupov intervencií rovnakým spôsobom ako v súčasnom programovom období – teda strednodobý medzník, a cieľ na konci obdobia. Ako riešenie navrhujeme zníženie počtu ukazovateľov,“ vysvetlil hovorca ministerstva pôdohospodárstva.

Nedostatky Slovensko vidí aj vo vysokej byrokracii vo vzťahu k jednotlivým platbám.

„Sme presvedčení, že návrh jednotkových súm na intervencie nemá žiadnu pridanú hodnotu a nezlepšuje výkon politiky. Znamená skôr čistú byrokraciu, ktorá vedie k administratívnemu zaťaženiu vo forme vytvorenia množstva tabuliek a zdôvodnení. Existuje značné riziko prerušenia platieb z dôvodu problematického odhadu počtu projektov,“ uviedol Hrežík.

Slovensko má naďalej výhrady aj k modelu vykonávania budúcej poľnohospodárskej politiky.

„Slovenská republika zastáva názor, že nový model vykonávania navrhnutý Európskou komisiou nepredstavuje želané zjednodušenie budúcej SPP. Navrhovaný spôsob plánovania a odpočtovania míľnikov sa nám javí ako oveľa komplikovanejší a prácnejší v porovnaní so súčasným programovacím obdobím. Toto vnímame ako zbytočné navyšovanie administratívnej záťaže našich farmárov. SR presadzuje plánovanie a odpočtovanie míľnikov tak, ako je to nastavené v súčasnom programovacom období, to znamená v strede a na konci programovacieho obdobia,“ dodal Hrežík.

Ministerstvo spolu s viacerými združeniami a odbornými organizáciami z oblasti poľnohospodárstva pripravuje aktuálne Strategický plán, ktorý by sme začiatkom budúceho roka mali predložiť Eurokomisii. Rezort v minulosti opakovane avizoval, že termín stihne.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1575 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  jano
  13. novembra 2019

  Dnes som dostal email z PPA, citujem:
  Na základe administratívnej kontroly je potrebné v žiadosti doložiť aktuálne potvrdenie sociálnej poisťovne o tom, že žiadateľ nemá nedoplatky. Uvedené potvrdenie priložte k žiadosti vo formáte .pdf alebo formáte .jpg do časti č. 6 „Podmienky poskytnutia pomoci“ v položke č. 4. Zároveň originál tohto potvrdenia zaslať poštou na adresu: Pôdohospodárska platobná agentúra, Sekcia organizácie trhu a štátnej pomoci, Odbor štátnej pomoci, Hraničná 12, 815 26 Bratislava, v termíne do 15.11. 2019.
  Tiež toto vnímam ako zbytočné navyšovanie administratívnej záťaže farmárov. A buzerovanie. Jedna štátna inštitúcia nevie zistiť v druhej štátnej inštitúcii nedoplatky u žiadateľa. Veď keď pani ministerka rozpráva toľko o inováciách, o nových technológiách, nech ide príkladom. Nech ukáže, akí sú na PPA pružní, technologicky vyspelí, inovatívni. A v dnešnej dobe zaslať potvrdenie aj poštou, aj elektronicky? Rozum sa zastaví, Vám poviem…

  Odpovedať
 2. blank
  jano
  13. novembra 2019

  Práve teraz vyšiel článok na stránke Agrobiznisu “ PPA získala za Zelenú naftu prestížne ocenenie digitalizácie štátnej správy ITAPA 2019, kde sa píše:„Zisk prestížneho ocenenia ITAPA 2019 ukazuje, že robíme v digitalizácii a elektronizácii platobnej agentúry obrovské kroky vpred. O digitalizácii PPA nielen rozpráva, ale intenzívne ju realizujeme a máme už aj špičkové výsledky. Dokázali sme kompletne odbúrať potvrdenia až zo 17 registrov, ktoré by predtým museli žiadatelia pracne získavať na rôznych úradoch. Zelená nafta sa týmto ocenením stáva príkladom debyrokratizácie na poskytovanie štátnej pomoci pre celú slovenskú štátnu správu,“ povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.
  V praxi to funguje: viď článok vyššie. Toť tak.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.