Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burzy. Na ceny pšenice vplýva takmer rekordná úroda

Burzy. Na ceny pšenice vplýva takmer rekordná úroda
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena pšenica na nami sledovaných burzách aj minulý týždeň klesala. Príčinou je okrem už spomínaného dolára, ktorý okrem piatkového dátumu stále posilňoval, aj správa USDA, ktorá vyšla minulý týždeň. Hodnoty pre globálnu produkciu pšenice pre hospodársky rok 2009/2010 boli navýšené len minimálne a to na 678 mil. ton. Toto množstvo sa pomaly približuje minuloročnej rekordnej úrode, ktorá bola 683 mil. ton.

Príčinu rastu produkcie je potrebné vidieť v prognóze úrody v Argentíne, ako aj v stave zásob v Rusku (39 mil. ton, čo je o približne 8 % viac ako minulý rok). Celosvetové zásoby sa zvýšili na 197 mil. ton, čo je o 1 mil. ton viac, ako v predchádzajúcej predpovedi. Ceny pšenice na burze CBOT klesli v 10. týždni celkovo o cca. 3%.

Týždeň bol i v znamení termínov dodania. V piatok sa na burze CBOT prestalo obchodovať s termínom dodania marec a začalo sa obchodovať s termínom máj (viď graf). Burza EURONEXT v Paríži zmenila termín obchodovania v strede týždňa, taktiež na termín máj. Celkovo ceny od začiatku mesiaca poklesli pre termín marec o cca. 4,5%.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments