Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Biofarmu roka nájdete na východe

Biofarmu roka nájdete na východe
insert_photoPoľnoinfo.sk - manželia Gergeľčíkovci preberajú ocenenie Biofarma roka z rúk ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana.

Zväz ekologického poľnohospodárstva s Ministerstvom pôdohospodárstva vyhlásili pred časom prvý ročník súťaže Biofarma roka. V piatok si ocenenie prevzali manželia Terézia a Ján Gergeľčíkovci z Lipian v Prešovskom kraji. Zámerom tejto súťaže je podnietiť ekofarmárov, aby rôznymi podujatiami presvedčili širokú verejnosť, že dokážu produkovať kvalitné a bezpečné potraviny. Kritériá boli jednoduché: byť certifikovanou a kontrolovanou farmou v systéme ekologického poľnohospodárstva.

Z viac ako 350-tich ekofariem na Slovensku sa do súťaže prihlásilo 5 a Biofarmou roka 2009 sa stala spoločnosť IGET z Lipian.

Farma Gergeľčíkovcov funguje už desiaty rok a zameriava sa najmä na výrobu ovčieho a kozieho mlieka, ale i predaj zástavových teliat a veľkonočných jahniat.

„Začali sme s chovom oviec a neskôr sa pridružil aj chov dobytka. Na farme kde sme sa rozhodli vyrábať, neboli technológie na produkciu mlieka. Preto sme to riešili mäsovým programom,“ hovorí Ján Gergeľčík.

Práve teraz, keď vidia aké problémy nastali s odbytovými cenami surového kravského mlieka, považujú orientáciu na mäsový typ dobytka, za šťastné.

Na druhej strane uvádzajú, že ceny klesajú aj pri ostatných komoditách. Je to ale problém, s ktorým sa musia pasovať všetci roľníci.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Poľnoinfo.sk - manželia Gergeľčíkovci preberajú ocenenie Biofarma roka z rúk ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
26. október 2009 10:04

Ocenenie je urcite v spravnych rukach. Byrokracia vsak nema logiku…
Moze niekto z Naturalisu citatelom tohoto portalu blizsie upresnit, preco sa tohtorocni vitazi sutaze nachadzaju na ich zozname neplaticov:
http://www.naturalis.sk/zoznam-neplaticov

bosorka,ha
bosorka,ha
5. máj 2010 11:51

Blahoželáme k oceneniu , určite si ho zaslúžite za vašu prácu pre celý región.Len tak ďalej!!!

Biňďo
Biňďo
11. august 2011 15:04

Chcem sa opýtať , nebude tento rok u Vás akcia na farme, ako deň otvorených dverí alebo dožinky?Sú to veľmi pekné akcie