Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

V Holandsku je ohrozených až 40% záhradníckych podnikov

V Holandsku je ohrozených až  40% záhradníckych podnikov
insert_photopoľnoinfo.sk - Skleníky spoločnosti Tomato world zameranej na pestovanie rajčín.

Podľa poľnohospodárskej organizácie LTO Noord Glaskracht bude v Holandsku 25% až 40% záhradníckych podnikov nútených uzatvoriť prevádzku v priebehu budúcich dvoch rokov, ak nedôjde k zmenám.

Holandská banka Rabobank, odhaduje, že asi 75% pestovateľov má finančné ťažkosti. Opatrenia oznámené holandskou vládou na podporu ekonomiky nepomohli skleníkovému hospodárstvu.

V minulom roku sila eura spôsobila, že dopyt na významných zahraničných trhoch, ako je Veľká Británia, Poľsko a Rusko, klesol o 30 až 40%. Okrem toho import niektorých druhov holandského ovocia na rýchlo rastúci ruský trh klesol.

Aj v tomto roku sú signály, že dopyt z Talianska a Španielska je značne nižší ako je bežné. Marketingový konzultant, Thijs Jasperse si myslí, že osobitné problémy sa vyskytnú pri rezaných kvetoch, ako sú ruže, chryzantémy a gerbery a zelenine ako uhorky, paprika a rajčiny. Jasperse odhaduje, že straty predstavujú 10 – 15% zo 7 miliardového ročného obratu holandského skleníkového záhradníctva.

Autor článku: Svetové pôdohospodárstvo, roč. XI, 2009, č.8., vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., Centrum informačných služieb
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Skleníky spoločnosti Tomato world zameranej na pestovanie rajčín.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments