Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Budúci rok by sa cenám pšenice mohlo dariť viac

Obilninám sa minulý týždeň darilo z dôvodu obáv o úrodu v USA a tiež pretrvávajúci optimizmus z posledných dát exportov. Nové dáta však už také skvelé neboli a obilniny zisky vymazávajú. Napriek tomu za minulý týždeň skončila kukurica v zisku +0.8%, pšenica +1.66% a sója +1.90%. Za celý mesiac november najviac klesá sója -7.2%, nasleduje kukurica -1.16% a pšenica -0.67%.

Vo štvrtok boli zverejnené dáta predajov a exportov. Kukurica po prekvapivo silných čistých predajoch z predchádzajúceho týždňa priniesla korekciu nadol, exporty boli tiež slabšie (368 796 ton vs. 394 576 naposledy). Od polovice októbra nebolo exportovaných viac ako 400 tis. ton týždenne, čo je stále relatívne slabý výsledok. Z celkového plánu je vyexportovaných 42% dodávok vs. 54% minulý rok. Celkovo sú exporty o 46% medziročne nižšie.

 Pri sóji sme videli najslabší výsledok od začiatku októbra 1.354 mil. ton vs. 1.972 mil. naposledy a vyexportovaných je 75% plánu vs. 59% minulý rok o takomto čase. Kumulatívne exporty sú o 32% vyššie ako minulý rok o takomto čase vs. 36% minulý týždeň. Slabší výsledok, medziročne však stále silný. U pšenice najslabší výsledok od polovice októbra (228 610 ton vs. 329 564 naposledy). Vyexportovaných 54% plánu vs. 69% minulý rok o takomto čase, pšenica teda zaostáva avšak nie tak ako kukurica. Medziročne sú exporty o 7% nižšie.

Na kukurici sa už začína prejavovať jej vyššia cena, kedy napríklad Čína uviedla, že s nákupmi kukurice počká na nižšiu cenu a Japonsko nakupuje nie v USA, ale v Brazílii a na Ukrajine, kde sú podstatne nižšie ceny. Preto export zaostáva a dopyt od producentov etanolu je tiež slabší. Okrem toho klesol počet chovných zvierat, takže aj chovatelia nakupujú menšie objemy. Naopak po sóji je dopyt silnejší aj z dôvodu silnejšieho exportu ale aj z dôvodu väčšej výroby sójového oleja, kde sa USA stali jeho najväčším producentom na svete. Stav americkej úrody pšenice sa ďalej zhoršuje, avšak na cenu to nemalo väčší vplyv, stále sme pomerne vysoko vzhľadom na minuloročné ceny a preto obchodujeme do strany a nie nahor. Na budúci rok by sa však pšenici mohlo dariť viac, keďže sa môžu opäť vyskytnúť obavy o úrodu z oblasti Čierneho mora, Austrálie a Argentíny.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments