Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Potravinárstvu má pomôcť odbytový fond

Zastúpenie slovenských potravín na pultoch obchodov v SR je žalostné. Podľa prieskumov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pohybuje pod úrovňou 40 % a medziročne klesá. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda SPPK Milan Semančík.

  “Zastúpenie domácich potravín na trhu SR je aj podľa prieskumov iných agentúr veľmi slabé, či už v porovnaní s okolitými krajinami, alebo v porovnaní s vyspelými krajinami sveta, ktoré si podiel snažia držať na hranici okolo 80 %. Z okolitých krajín zastúpenie domácich potravín dosahuje v Poľsku 85 %, v ČR viac ako 72 % a v Maďarsku viac ako 71 %,” informoval.

Slovensko za susednými krajinami podľa Semančíka v ukazovateli podielu slovenských potravín na domácom trhu výrazne zaostáva, a preto je podľa neho potrebné urobiť také kroky, aby sa uvedený negatívny stav zvrátil.

“Pre nápravu stavu je potrebné zadefinovať pojem domácej slovenskej potraviny, čo rezort pôdohospodárstva už urobil. Bolo by ďalej dobré, keby sme si zriadili elektronický a tlačený katalóg slovenských potravín aktualizovaný tak, aby sa verejnosť mohla informovať o slovenských potravinách. Mali by sme sa zamýšľať aj nad alternatívnymi formami predaja a odbytu – napríklad nad rozvozom čerstvých potravín priamo k zákazníkom, nad organizovaním farmárskych trhov či zriaďovaním nových predajných prevádzok,” spresnil.

Zároveň zdôraznil, že doteraz sa málo urobilo v oblasti výchovy konečného spotrebiteľa.

“V tomto smere je potrebné urobiť oveľa viac, ako sme urobili doteraz. Tomu by mal pomôcť odbytový fond. Ten síce nevyrieši všetky problémy, ale je potrebný na výchovu slovenského spotrebiteľa,” podčiarkol predseda SPPK.

So zmenou postojov spotrebiteľov na Slovensku má podľa podpredsedu SPPK Dušana Janíčka pomôcť neštátny marketingový odbytový fond.

“Spotrebiteľský patriotizmus slovenského občana je totiž minimálny,” podotkol.

Ideou pri tvorení fondu podľa Janíčka je, aby sa podniky pôsobiace v poľnohospodárstve a potravinárstve združili a zbierali prostriedky na podporu a komunikáciu spotreby domácich potravín.

“Rozpočet fondu by mal predstavovať približne 3 milióny eur. Fond by riadilo predstavenstvo vytvorené zo zástupcov prvovýroby a potravinárskeho priemyslu,” avizoval.

“Fond by bol tvorený ako solidárny a tvoril by sa zo zákona. Predstavenstvo s 11 členmi by vo funkcii potvrdzoval minister pôdohospodárstva. Príspevok do fondu spoločnosti pôsobiacej v poľnohospodárstve a potravinárstve by mal predstavovať približne 0,06 % z jej tržieb,” dodal Janíček.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments