Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

AKS: Aktívny farmár patrí do Rady SPF

AKS: Aktívny farmár patrí do Rady SPF
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predstavenstvo Agrárnej komory Slovenska na svojom rokovaní s poľutovaním konštatuje, že do Rady Slovenského pozemkového fondu za poľnohospodársku samosprávu nebol navrhnutý žiadny aktívny farmár napriek tomu, že na rokovaní s Premiérom SR pánom Pellegrinim a s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv táto požiadavka bola prednesená za prítomnosti podpredsedníčky vlády SR G. Matečnej. Sľubne bola prijatá naša požiadavka, ale doteraz chýba koncový efekt riešenia tohto problému.

Je nám známe, že koľko problémov  je okolo prenájmu poľnohospodárskych pozemkov od Slovenského pozemkového fondu a práve z toho dôvodu by tam mala mať poľnohospodárska samospráva svojich zástupcov. 

Do roku 2009 v Rade Slovenského pozemkového fondu boli aj zástupcovia odborných samospráv (zväz a komora). Od tej doby boli v rade len zástupcovia politických strán (ne-poľnohospodári)  a  zástupca ZMOS-u.  Agrárna komora Slovenska od svojej existencie vníma obchádzanie názorov samosprávy a na všetkých stretnutiach požaduje od dotknutých orgánov, aby v rade fondu bol skutočný poľnohospodár – nezávislý, ktorý nemá od fondu v prenájme pôdu. Jeho úlohou by bolo podávať informácie o situáciách, ktoré sa týkajú  toho najcennejšieho – správne hospodárenie s  pôdou, napr. hodnoty, doby a hlavne stav o pridelení prenájmu poľnohospodárskych pozemkov aktívnym a mladým farmárom podľa platnej vyhlášky a nie podľa známosti.

V susedných krajinách o takúto pôdu je potrebné sa farmárom uchádzať, v prvom rade na miestnej úrovni a len v tom prípade  postupuje úspešný uchádzač,  ak spĺňa miestne podmienky napr. chová zvieratá, pestuje špeciálne rastlinné plodiny, zamestnáva ľudí a sídlo podnikania je v tom katastrálnom území, kde je pôda na prenájom. 

V mene aktívnych farmárov žiadam dotknuté orgány, aby vyhoveli našej požiadavke a navrhli do rady SPF zástupcu aktívnych farmárov a vyzývam zákonodarné orgány, aby v tomto duchu konali a ak je potrebné tak navrhli  zmenu v zákone o zastupovaní odbornej  verejnosti  – poľnohospodárskej samosprávy.

Autor článku: Helena Patasiová - predsedníčka Agrárnej komory Slovenska
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
A.A.
A.A.
19. november 2018 12:13

Dobrý deň prajem. Od roku 2015 každý rok žiadam od SPF pôdu do prenájmu. Ponúkal som za 1 ha aj 2-krát viac, ako platia doterajší nájomcovia. Podotýkam, že v 3 katastroch som najväčším vlastníkom pôdy a ponúkal som aj 2- krát väčší nájom SPF, aj tak sa mi neušlo ani… Celý komentár »

KSRS
KSRS
20. november 2018 22:20

Pre AA. O týchto praktikách vie takmer každý. Siahni si poriadne hlboko do kapsí, a „pomajsci“ na správnych miestach, bude Tvoje slovo vyslišané… Takto to predsa chodí takmer všade. Si ešte nezistil?