Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Aj Slovensko oslavuje Svetový deň mlieka

Aj Slovensko oslavuje Svetový deň mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Svetový deň mlieka sa každoročne oslavuje na celom svete tretí májový utorok. Tento rok pripadne tento deň na utorok 16. mája 2017. Aj slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia sa zapájajú do osláv Svetového dňa mlieka. Organizujú takzvané Mliečne hliadky, ktoré budú ponúkať mlieko a mliečne výrobky širokej verejnosti v 8 slovenských mestách.

Ich cieľom je upozorniť na dôležitosť konzumácie mlieka, ako dôležitej zložky ľudskej výživy a zároveň na skutočnosť, že podniky prvovýroby a spracovania mlieka sú významnými zamestnávateľmi, ktorí  poskytujú  pracovné príležitosti na Slovensku. Aktivita „Mliečne hliadky“ je súčasťou projektu Slovenská mliečna rodina, v rámci ktorej prebieha propagačná a komunikačná kampaň na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska. Tento projekt je financovaný z prostriedkov Mliečneho fondu, ktorý je tvorený zo zdrojov slovenských prvovýrobcov a spracovateľov mlieka.

Svetový deň mlieka nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložky našej výživy. Ich spotreba na Slovensku je alarmujúco nízka. Pohybuje sa na úrovni 165 kg na osobu za rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča až 220 kg na osobu za rok. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencii proti niektorým ochoreniam, ako sú napríklad osteoporóza, trombóza alebo vysoký krvný tlak. U Slovákov momentálne vyhrávajú najmä syry a jogurty. Podľa výsledkov prieskumu agentúry Nielsen medzi najpredávanejšie z jogurtov patria dlhodobo biele (17,6% z tržieb), a z príchutí je najpredávanejšia jahodová (15,1%), čokoládová (11,5%), čučoriedková (7,1) a vanilková (7,1%).

Cieľom Svetového dňa mlieka je najmä zvýšiť povedomie spotrebiteľov o dôležitosti konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov. Je potrebné vedieť, že mlieko a mliečne výrobky sú nielen chutné, ale aj zdravé a sú dôležitou súčasťou ľudskej potravy po celé stáročia.

Kde stretnete Mliečnu hliadku a ako ju spoznáte?

Dievčatá v odeve, ktorého vzor Vám pripomenie kravičku, stretnete 16. mája 2017 už od 7.00 hod do 12.00 hod. v týchto mestách:

Bratislava: Námestie SNP – Obchodná ulica – Poštová ulica – Hodžovo námestie a späť

Trenčín: Mierové námestie – Matúšová ulica – Mariánske námestie – Farská ulica a späť

Levice: Námestie hrdinov – Ulica SNP – Ulica Ľ. Štúra – Ulica sv. Michala – OC Dituria a späť

Dunajská Streda: Korzo B. Bartóka

Košice: Hlavné námestie – Hlavná ulica – Biela ulica – Kováčska ulica – Mlynská ulica a späť

Nitra: Staničná ulica – pred Železničnou stanicou – Štefánikova trieda –  Svätoplukovo nám. a späť)

Banská Bystrica: Námestie SNP – Nám. Š. Moyzesa – Dolná ulica a späť

Žilina: Mariánske námestie – Hodžova ulica -Dolný Val – Mirage shopping center – Radničná ulica a späť

Okrem toho sa bude konať aj súťaž na facebook stránke Slovenské mlieko, ktorej cieľom bude nájsť najkrajší mliečny úsmev . Nájdite naše Mliečne hliadky, urobte si s nimi selfie, podeľte sa o ňu so svojimi priateľmi a nezabudnite pridať hashtag #slovenskemlieko. Tie najlepšie vylosujeme a desiatich z Vás odmeníme reklamnými predmetmi „Slovenská mliečna rodina“ .

Viete ako získate ten najkrajší úsmev? No predsa s mliekom!

Pripite si na zdravie a Svetový deň mlieka!

Autor článku: SZPM
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments