Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Agrofert kúpil najväčšiu pekáreň v Bratislave

Andrej Babiš získal najväčšiu pekáreň v Bratislave, kúpil ju okľukou. Informoval o tom český portál euro.e15.cz.

Pekárenská divízia Agrofertu sa na prelome rokov rozrástla o najväčšieho výrobcu pečiva v hlavnom meste Slovenska. Spoločnosť Prvá Bratislavská Pekárenská (PBP), ktorá pekáreň prevádzkuje, do vlaňajška patrila slovenskej jednotke v odbore United Bakeries.

Majiteľ Agrofertu a predseda českej politickej strany ANO Andrej Babiš sa snažil získať skupinu United Bakeries už pred dvoma rokmi, stroskotal však pre zamietavé stanovisko slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). Jeho Penam tak nezískal ani pekáreň v Bratislave. Teraz sa mu to podarilo. Pekáreň však kúpil cez prostredníka.

Spoločnosť United Bakeries vlani v septembri predala PBP malej slovenskej firme Majetky, s.r.o., ktorú ovládal obchodník s obilím Igor Michalec. Zo slovenského obchodného registra však vyplýva, že už začiatkom decembra 2013 sa jediným majiteľom Majetky, s.r.o., stal český Penam.

Agrofert na otázku týždenníka Euro postup obchodu potvrdil. Prečo kupoval PBP okľukou, ale neuviedol. “Podmienky tejto našej akvizície, rovnako ako u iných transakcií, nekomentujeme,” uviedol hovorca koncernu Karel Hanzelka.

Prevod cez malú firmu naznačuje, že sa Agrofert chcel druhýkrát vyhnúť konaniu Protimonopolného úradu. Hlásenie koncentrácie PMÚ je totiž podľa zákona povinné až od určitej výšky obratu účastníkov. Agrofert tvrdí, že o povolenie úradu žiadať nemusel.

Spoločník United Bakeries Marko Pařík podľa týždenníka Euro potvrdil, že Agrofert bol ako konečný vlastník známy dopredu.

“Vedeli sme to od začiatku, rovnako ako to vedeli banky,” konštatoval.

Spoločnosť United Bakeries zároveň predala žilinskú pekáreň Peza. Jej kupca však Pařík nezverejnil. V štatutárnych orgánoch firmy je v súčasnosti zapísaných niekoľko advokátov.

Miliardár a budúci český minister financií Andrej Babiš buduje slovenskú pekárenskú vetvu koncernu od roku 2006, keď Agrofert kúpil šesť mlynárenských a pekárenských firiem. Pred akvizíciou PBP prevádzkoval Penam na Slovensku štyri pekárne (v Nitre, Lučenci, Považskej Bystrici a Prešove) a štyri mlyny. Pokrytie hlavného mesta spoločnosti chýbalo. Ani po ovládnutí PBP celkový podiel Penamu na slovenskom trhu neprekročí 20 %, tvrdí Agrofert.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments