Zadajte hľadaný výraz

 • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Pozvánka na seminár: Efektívna intenzifikácia poľnohospodárskych plodín

Pozvánka na seminár: Efektívna intenzifikácia poľnohospodárskych plodín

Slovensko stále zaostáva v úrode kľúčových poľnohospodárskych plodín za významnými európskymi pestovateľmi. Paradoxom je, že naši agropodnikatelia už dávno používajú techniku, chémiu, hnojivá, alebo osivá, ktorá sú bežne dostupné aj v tých najrozvinutejších štátoch.

Rozdiel je najmä v množstve. Pokiaľ spotreba čistých živín NPK na hektár pôdy dosahovala pred tridsiatimi rokmi približne 260 kg a na podobnej úrovni sa nachádza v krajinách s nadpriemernými úrodami doteraz, u nás sa tento ukazovateľ blíži k sto kilogramom čistých živín na hektár a rok.

„Hnojenie má síce základný vplyv na úrodu, ale veľa sa dá dosiahnuť aj použitím biostimulátorov. Spoločnosť Agrobiosfer od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu sleduje a vyhodnocuje účinnosť biostimulátorov a najmä ich ekonomickú návratnosť. O efektívnej intenzifikácii pestovania poľnohospodárskych plodín nielen z radov našich produktov, ale i nových možnostiach v oblasti chémie, osivárstva, mechanizácie, chceme informovať našich zákazníkov a verím, že aj budúcich partnerov,“ hovorí Pavol Krempa, obchodný manažér spoločnosti Agrobiosfer.

Seminár spoločnosť Agrobiosfer aj tento rok realizuje s portálom poľnoinfo.sk a jeho účastníci sa môžu dozvedieť o využívaní biostimulátorov a ich vplyve na úrodu, o racionálnom využívaní vstupov z pohľadu efektívnych úrod, ale napríklad aj o aktuálnych cenách obilnín a repky s predpokladaným výhľadom do budúcnosti.

„Verím, že podujatie osloví pestrosťou tém, ktoré odprednášajú odborníci z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, zo Združenia pestovateľov obilnín, ale samozrejme aj z našej spoločnosti,“ dopĺňa pozvánku na seminár Pavol Krempa.

Podujatie sa uskutoční 18. februára (utorok) 2014 od 9.00 v priestoroch Agroinštitútu, štátny podnik Nitra. Prihlásenie je bezplatné a je možné cez prihlasovací formulár uverejnený pod týmto textom.

Prednášajúci a témy prednášok (nezverejnené témy budú priebežne doplnené)

9.00 – začiatok seminára

doc. Ing. Ladislav Varga, PhD. (SPU Nitra)
Výživa a hnojenie repky a pšenice

Ing. Mária Sekerková, CSc., (NPPC – VÚRV Piešťany)
Využitie biostimulátorov v praxi

Ing. Petra Hašková, (Agrobiosfer)
Vplyv biostimulátorov na úrody kľúčových plodín v Českej republike

Ing. Pavol Krempa, PhD. (Agrobiosfer)
Význam racionálnych vstupov a ich dopad na úrodu

Ing. Juraj Vnučko  (Unimarco)
Technológia postrekovania

Kristína Nagyová (Candor Trading)
Ponuka hybridov slnečnice pre r. 2014

Ing. Juraj Lipták (Dow AgroSiences)
Komplexná ochrana v jarnom období

Ing. Vladimíra Debnárová (Združenie pestovateľov obilnín)
Trh a možnosti obchodovania s hlavnými poľnohospodárskymi komoditami

13.00 obed

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

8 komentárov

 1. agrarnik z HN
  20. januára 2014

  Pokles úrod obilnín resp. jeho stagnácia je pochopiteľná. Pokiaľ bude intenzita hnojenia a ochrany rastlín na takejto úrovni a nie na európskej nečakajme zázraky. Deificit humusových látok a organických hnojív ako výsledok likvidácie ŽV je priamo úmerný poklesu úrod v RV. Aj normálny gazda už vie, že väčšina plôch žije zo starých komunistických zásob prijateľných živín ako bol P, K, Mg – treba oprášiť v prvom rade Špaldoňovu účebnicu Rastlinnej výroby a potom môžeme sa venovať ako hovoril jeden pán profesor na SPU aj kozmentickej rastlinnej výroby ako sú biostimulátory.

  Odpovedať
 2. maximilian
  20. januára 2014

  Absencia odbornosti nechyba len na ministerstve, ale aj medzi poľnohospodármi samotnými. Zo 100 farmarov sú možno 3 poľnohospodári ako sa patri, zvyšok su aktivni poberatelia dotacii, pre ktorých su dotacie modla a farmarstvo sposob ako sa k nej priblizit.

  Odpovedať
 3. jožo
  21. januára 2014

  A čo vzdělanie!!Zo 100 farmárov sů iba 3 Ing???? Něbudě to opačne!!

  Odpovedať
 4. maximilian
  21. januára 2014

  Kapitola – vzdelanie v poľnohospodárstve, opýtam sa kde je tá mlada progresívna generácia, ktorá ma nahradiť už dosluhujúcu poslednú vlnu v tomto sektore? Kde je ta flexibilita, vedomosti a zanietenosť súčasných Ing.? Obávam sa, že ešte sa nato pozerám optimisticky. Úloha vzdelania je objasniť a pochopiť princípy fungovania vecí, javov, zákonitosti. Absolvovaním štúdia nikto automaticky nezíska odbornosť, múdrosť a schopnosť zdravého úsudku. Poľnohospodárstvo nestojí len na dotáciách, na pôde a na strojoch, funguje vďaka ľudom, a chýbajúcich takmer 25 rokov systematickej práce s ľudským potenciálom už nezachráni žiadna koncepcia rozvoja poľnohospodárstva, nie to ešte nové programovacie obdobie , vzťahujem to len na Slovensko.

  Odpovedať
 5. junior
  21. januára 2014

  Tak je pravdou že zásoba živín v pôde v našej republike sa stále znižuje. Položme si ale otázku prečo je to tak? Hlavným dôvodom je to že sa intenzívne hnojí priem. hnojivami a vo veľkej miere N, a na všetko ostatné čo treba do pôdy dodať už nieje dostatok finančných prostriedkov. Vzhľadom na zlé podmienky podnikania farmárov na slovensku, si málo ktorý farmár môže dovoliť drahé draselné a fosforečné hnojivá kedže cena niekoľko násobne stúpla. A čo sa týka org. hnojenia, Žv je z viacerých hľadísk nerentabilná pre zle ekonomické podmienky v podnikaní Žv a chýbajú spracovateľské závody. A tak je RV vyťažená na maximu. Trendom je aj pozberové zvyšky spracovať. Tak intenzívne pestujeme aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky, a zásoba živín v pôde rapídne klesá. Práve preto v posledných rokoch je z ekonomického hľadiska okrem dodania základných živin, aplikovať aj ostatne dôležité prvky, a to aplikáciou na list, biologickou listovou výživou (z obnoviteľných zdrojov) ktorú rastliny efektívne, a rýchlo využijú. Stimulátory s obsahom prírodných fytohormónov sa čo raz viac využívajú. Kedže klimatické zmeny spôsobujú stres rastlinám. Efektívnym využitím priem. hnojív, prípravkov na ochranu rastlín v kombinácií s biostimulátorom a listovou výživou sa môžeme priblížiť alebo dosiahnuť stabilné výnosy. Moderná agronómia ako bolo spomenuté študovaný odborníci a technológie sú už úplne niekde inde ako to je písané v učebnici RV z 80tych rokov.

  Odpovedať
 6. junior
  21. januára 2014

  Maximilian veľmi dôležitý argument, no aj tým mladým dnešné súkromne podniky nedávajú veľký priestor pre rozvoj. Aj keď to niektorých mladých baví, a tejto ťažkej a časovo náročnej práci sú odovzdaný. Nedostáva sa im uznania, a čo sa týka dnešnej náročnej doby ani finančného ohodnotenia.

  Odpovedať
 7. agrarnik zHN
  23. januára 2014

  Odkaz pre ,,JUNIOR” – na tú účebnicu z 80 rokov sa odvolávam preto, že riadiaci manažment agropolitikov neovláda elementárne veci z gazdovskej príručky agronóma a zootechnika. Osobne podporujem moderné metódy výživy a ochrany rastlín a hlavne využitie biostimulátorov. No ak nevieme elemtárne zákonitosti a biologické súvislosti tak to potom vyzerá ako keď postavíte krajčíra zo SOU k automatizovanej fréze na výrobu tesnenia do kozmickej lodi.

  Odpovedať
 8. ju
  23. januára 2014

  Tak z gazdovskej ? Neviem či by akademik mal radosť. Ale na základe týchto základných princípov treba napredovať s dobou a modernými metódami, Ved nik nechce nahradiť základne princípy pestovania poľnohospodárskych plodín. Vzhľadom na rastúcu populáciu ľudí potrebujeme aj viac potravy, a naučiť sa pozerať aj na stav ŽP. Naučiť sa efektívne využívaj obnoviteľné prírodne zdroje a tie neobnoviteľné pri. zdroje šetriť. Tak nie každý ma poľ. vzdelanie a dosahujú výborne výsledky. Nie všetci mali možnosť čítať učebnicu RV.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.