Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Pozvánka na seminár: Efektívna intenzifikácia poľnohospodárskych plodín

Pozvánka na seminár: Efektívna intenzifikácia poľnohospodárskych plodín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovensko stále zaostáva v úrode kľúčových poľnohospodárskych plodín za významnými európskymi pestovateľmi. Paradoxom je, že naši agropodnikatelia už dávno používajú techniku, chémiu, hnojivá, alebo osivá, ktorá sú bežne dostupné aj v tých najrozvinutejších štátoch.

Rozdiel je najmä v množstve. Pokiaľ spotreba čistých živín NPK na hektár pôdy dosahovala pred tridsiatimi rokmi približne 260 kg a na podobnej úrovni sa nachádza v krajinách s nadpriemernými úrodami doteraz, u nás sa tento ukazovateľ blíži k sto kilogramom čistých živín na hektár a rok.

„Hnojenie má síce základný vplyv na úrodu, ale veľa sa dá dosiahnuť aj použitím biostimulátorov. Spoločnosť Agrobiosfer od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu sleduje a vyhodnocuje účinnosť biostimulátorov a najmä ich ekonomickú návratnosť. O efektívnej intenzifikácii pestovania poľnohospodárskych plodín nielen z radov našich produktov, ale i nových možnostiach v oblasti chémie, osivárstva, mechanizácie, chceme informovať našich zákazníkov a verím, že aj budúcich partnerov,“ hovorí Pavol Krempa, obchodný manažér spoločnosti Agrobiosfer.

Seminár spoločnosť Agrobiosfer aj tento rok realizuje s portálom poľnoinfo.sk a jeho účastníci sa môžu dozvedieť o využívaní biostimulátorov a ich vplyve na úrodu, o racionálnom využívaní vstupov z pohľadu efektívnych úrod, ale napríklad aj o aktuálnych cenách obilnín a repky s predpokladaným výhľadom do budúcnosti.

„Verím, že podujatie osloví pestrosťou tém, ktoré odprednášajú odborníci z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, zo Združenia pestovateľov obilnín, ale samozrejme aj z našej spoločnosti,“ dopĺňa pozvánku na seminár Pavol Krempa.

Podujatie sa uskutoční 18. februára (utorok) 2014 od 9.00 v priestoroch Agroinštitútu, štátny podnik Nitra. Prihlásenie je bezplatné a je možné cez prihlasovací formulár uverejnený pod týmto textom.

Prednášajúci a témy prednášok (nezverejnené témy budú priebežne doplnené)

9.00 – začiatok seminára

doc. Ing. Ladislav Varga, PhD. (SPU Nitra)
Výživa a hnojenie repky a pšenice

Ing. Mária Sekerková, CSc., (NPPC – VÚRV Piešťany)
Využitie biostimulátorov v praxi

Ing. Petra Hašková, (Agrobiosfer)
Vplyv biostimulátorov na úrody kľúčových plodín v Českej republike

Ing. Pavol Krempa, PhD. (Agrobiosfer)
Význam racionálnych vstupov a ich dopad na úrodu

Ing. Juraj Vnučko  (Unimarco)
Technológia postrekovania

Kristína Nagyová (Candor Trading)
Ponuka hybridov slnečnice pre r. 2014

Ing. Juraj Lipták (Dow AgroSiences)
Komplexná ochrana v jarnom období

Ing. Vladimíra Debnárová (Združenie pestovateľov obilnín)
Trh a možnosti obchodovania s hlavnými poľnohospodárskymi komoditami

13.00 obed

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
20. január 2014 9:45

Pokles úrod obilnín resp. jeho stagnácia je pochopiteľná. Pokiaľ bude intenzita hnojenia a ochrany rastlín na takejto úrovni a nie na európskej nečakajme zázraky. Deificit humusových látok a organických hnojív ako výsledok likvidácie ŽV je priamo úmerný poklesu úrod v RV. Aj normálny gazda už vie, že väčšina plôch žije… Celý komentár »

maximilian
maximilian
20. január 2014 18:54

Absencia odbornosti nechyba len na ministerstve, ale aj medzi poľnohospodármi samotnými. Zo 100 farmarov sú možno 3 poľnohospodári ako sa patri, zvyšok su aktivni poberatelia dotacii, pre ktorých su dotacie modla a farmarstvo sposob ako sa k nej priblizit.

jožo
jožo
21. január 2014 13:01

A čo vzdělanie!!Zo 100 farmárov sů iba 3 Ing???? Něbudě to opačne!!

maximilian
maximilian
21. január 2014 22:43

Kapitola – vzdelanie v poľnohospodárstve, opýtam sa kde je tá mlada progresívna generácia, ktorá ma nahradiť už dosluhujúcu poslednú vlnu v tomto sektore? Kde je ta flexibilita, vedomosti a zanietenosť súčasných Ing.? Obávam sa, že ešte sa nato pozerám optimisticky. Úloha vzdelania je objasniť a pochopiť princípy fungovania vecí, javov,… Celý komentár »

junior
junior
21. január 2014 22:51

Tak je pravdou že zásoba živín v pôde v našej republike sa stále znižuje. Položme si ale otázku prečo je to tak? Hlavným dôvodom je to že sa intenzívne hnojí priem. hnojivami a vo veľkej miere N, a na všetko ostatné čo treba do pôdy dodať už nieje dostatok finančných… Celý komentár »

junior
junior
21. január 2014 23:11

Maximilian veľmi dôležitý argument, no aj tým mladým dnešné súkromne podniky nedávajú veľký priestor pre rozvoj. Aj keď to niektorých mladých baví, a tejto ťažkej a časovo náročnej práci sú odovzdaný. Nedostáva sa im uznania, a čo sa týka dnešnej náročnej doby ani finančného ohodnotenia.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
23. január 2014 11:11

Odkaz pre ,,JUNIOR“ – na tú účebnicu z 80 rokov sa odvolávam preto, že riadiaci manažment agropolitikov neovláda elementárne veci z gazdovskej príručky agronóma a zootechnika. Osobne podporujem moderné metódy výživy a ochrany rastlín a hlavne využitie biostimulátorov. No ak nevieme elemtárne zákonitosti a biologické súvislosti tak to potom vyzerá… Celý komentár »

ju
ju
23. január 2014 21:18

Tak z gazdovskej ? Neviem či by akademik mal radosť. Ale na základe týchto základných princípov treba napredovať s dobou a modernými metódami, Ved nik nechce nahradiť základne princípy pestovania poľnohospodárskych plodín. Vzhľadom na rastúcu populáciu ľudí potrebujeme aj viac potravy, a naučiť sa pozerať aj na stav ŽP. Naučiť… Celý komentár »