Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Zo sveta

ČR: Vláda súhlasila so sprísnením hospodárenia na pôde

ČR: Vláda súhlasila so sprísnením hospodárenia na pôde
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štandardy hospodárenia na poľnohospodárskej pôde sa od roku 2020 sprísnia. Vyplýva to z vládneho nariadenia, ktoré dnes schválil český kabinet. Pokiaľ bude podľa materiálu pôda ohrozená eróziou, budú môcť poľnohospodári pestovať jednotlivé plodiny maximálne na 30 hektároch, inak prídu o časť dotácií. Vyplýva to z informácií na vládnych internetových stránkach.

Podľa českého agroministerstva sa opatrenie dotkne zhruba štvrtiny ornej pôdy s výmerou necelých 600.000 hektárov a 2300 podnikov alebo fyzických osôb, ktoré na nej hospodária. Ide o jeden z krokov, ako obmedziť eróziu, ale aj napríklad dopady zrážok a následných povodní. Podľa predsedu Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martina Pýchu, nápad nie je zlý, nepáči sa mu ale načasovanie.

“Navrhnutá výmera 30-hektárov zodpovedá optimálnej rozlohe obhospodarovaného pozemku, ktorá je udávaná v rozmedzí 20 až 40 hektárov, pričom za optimálny tvar sa považuje obdĺžnik o stranách v pomere 1: 2 až 1: 4. Vedľajším a veľmi podstatným prínosom navrhovaného štandardu je zníženie straty pôdy vodnou eróziou a rozdelený osevný postup ďalej pomáha plodinám lepšie vzdorovať dopadom sucha a je prevenciou vzniku povodní,” uvádza dôvodová správa k nariadeniu.

Agrárny analytik Petr Havel nariadenie tiež podporuje, podľa neho by ale mohla byť maximálna výmera menšia ako 30 hektárov.

“Každopádne ide o krok správnym smerom,” dodal.

Podľa neho formálne platí, že za nedodržanie štandardov dobrého poľnohospodárskeho hospodárenia môžu byť krátené priame platby pre poľnohospodárov až o tretinu. V skutočnosti k tak vysokému znižovaniu nedochádza. Bolo by tak podľa neho dobré, aby štát pri udeľovaní sankcií pri nedodržaní maximálnej výmery postupoval prísnejšie.

Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR návrh dlhodobo podporuje. Ako povedal ČTK jej tajomník Jaroslav Šebek, boli by pre rozšírenie povinnosti aj na pôdy, ktoré eróziou netrpia. Hospodári na nich by však podľa neho mali dostávať vyššie finančné príspevky.

Poľnohospodári podľa návrhu nariadenia nebudú smieť pestovať monokultúry väčšie 30 hektárov na miestach, kde je súvisle erózne ohrozená pôda na výmere dva hektáre alebo viac, alebo kde je polovica plochy erózne ohrozená. Medzi jednotlivými 30 hektarovými parcelami budú musieť mať pásy napríklad s horčicou, hrachom, ďatelinou alebo ďalšími ochrannými plodinami. Ďalšou možnosťou je rozdelenie pôdnych blokov inou plodinou o šírke minimálne 110 metrov.

Táto podmienka sa však nebude vzťahovať na plodiny, ktoré viažu dusík, ako je bôb, cícer, ďatelina, šošovica a ďalšie, tie sa budú môcť naďalej pestovať na viac ako 30 hektarových plochách.

Pýcha ČTK povedal, že zväz s opatrením v princípe súhlasí, nechal by ale prípadné sprísnenie ako variantu pre rokovania s Európskou komisiou (EK) o európskej poľnohospodárskej politike po roku 2020. V tomto prípade, podľa neho, bude môcť vyžadovať EK ďalšie kroky.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments