Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Z domova

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 301
UniCredit Bank 2018

Na Slovensku pestuje cukrovú repu takmer 200 poľnohospodárov. Zatiaľ k nim patria aj hospodári z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach. Do budúcna však s touto plodinou už viac menej nepočítajú. Dôvodom je sucho aj pokles cien v dôsledku zrušenia kvót.

„Cukrovú repu pestujeme už veľmi dlho, ale v poslednej dobe sme znížili radikálne výmery, takže ju pestujeme už iba na 60 hektároch. Je to najmä preto, že sa nám nevypláca. Oplatí sa, pokiaľ máme výnos 70 ton z hektára. Vtedy je rentabilná, ale už dva roky po sebe nám vychádza úrodnosť len asi 50 ton z hektára,“ vysvetlil riaditeľ podniku Ján Lajda.

Príčinou je podľa neho najmä počasie.

„Sucho úrodnosť pri tejto plodine výrazne ovplyvňuje. Navyše, odkedy sa uvoľnili kvóty, tak je to pre nás čím ďalej, tým viac nerentabilné. Ceny padajú a náklady na dopestovanie v suchu rastú,“ dodal Lajda.

Podnik sa chce v budúcnosti viac orientovať skôr na obilniny, kukuricu či sladovnícky jačmeň.

„Keby sme nemali trojročnú zmluvu s cukrovarom, už by sme cukrovú repu nepestovali. Dokonca boli v našom podniku také ohlasy, aby sme radšej zaplatili zmluvnú pokutu a prestali ju pestovať. Ale rozhodli sme sa, že na budúci rok to ešte potiahneme, ale potom končíme, pokiaľ sa samozrejme podmienky nezmenia. Už niekoľko rokov sme stratoví v produkcii mlieka, ktoré sa snažíme udržať, teraz je stratová aj cukrová repa, takže sa to nedá takto dlhodobo ťahať,“ dodal Lajda.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.