Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Vlna je pre chovateľov príťažou

Vlna je pre chovateľov príťažou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Chovatelia oviec bojujú s problémom s ovčou vlnou. Pre minimálny záujem o jej výkup totiž vlna leží v skladoch – nik o ňu nemá záujem.

„Je to dlhodobejší problém, avšak v minulosti sa našim chovateľom vždy podarilo nájsť výkupcov vlny, ktorým ju predali. V poslednom období sa ale odbyt stáva stále vypuklejším problémom,“ uvádza Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz.

Podľa neho časy, keď ovca bola trojúžitkovým zvieraťom pominuli. Len samotná vlna spôsobuje chovateľom nielen starosti, ale aj straty.

„Keďže je problém s výkupom, vlna leží v skladoch. A tým rastú samozrejme náklady na skladovanie,“ dodáva Reľovský.

Ovce pritom chovatelia musia strihať aspoň raz ročne, niektoré plemená aj dvakrát ročne.

„Aj v čase, kedy ešte nebol problém s odbytom, náklady na strihanie nepokrývali zisky z vlny. Teraz je to o ešte väčších stratách. Už len keď zoberieme do úvahy mzdy pre personál, ktorý je pri strihaní potrebný. Chovateľ si vlastne strihaním vytvára vedomú stratu,“ vysvetlil Reľovský.

Soľ za vlnu

Problémy s odbytom potvrdzujú ovčiari z celého Slovenska. V Žemberovciach chovajú asi tisícku oviec. Ťažkosti s odbytom sa im podarilo ako-tak vyriešiť.

„Nemáme výkupcu na spracovanie vlny, ale aspoň ju vieme vymieňať s dodávateľom, od ktorého máme kamennú soľ. Takže aspoň čiastočne to vykompenzuje stratu,“ uviedol Milan Halmeš, predseda Poľnohospodárskeho družstva Žemberovce.

Časť slovenskej vlny v súčasnosti končí v Poľsku, kde ju ale vykupujú len za symbolické ceny. Celosvetovo najviac vlny smeruje do Číny. Predať ju spracovateľovi u nás je momentálne nereálne.

„Východisko zo situácie je také, že by sa musel na Slovensku nájsť taký podnikateľ, ktorý by mal dostatok kapitálu, aby vedel postaviť spracovateľskú linku na ovčiu vlnu. Pokusy nanovo naštartovať spracovanie ovčej vlny tu síce boli, ale skončili sa neúspešne. Spomedzi samotných chovateľov oviec je momentálne nereálne, aby mal niekto toľko finančných prostriedkov, pri súčasnej situácii v chove oviec, aby sa mohol venovať aj takejto činnosti a zaplnil by chýbajúci spracovateľský článok,“ dodala Jana Holéciová hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pista
Pista
16. máj 2019 22:08

Problém v chove oviec nie je len s ovčou vlnou , problém v chove oviec je celý problematický . V dnešných časoch už nik nechce vlnu ani za darmo . Strihanie oviec berieme ako čistú stratu v dúfaní, že stratu sa nám podarí kompenzovať predajom aspoň mlieka . Predaj jahniat… Celý komentár »

jm
jm
16. máj 2019 22:12

Kde sú staré zlaté časy . Chov oviec nemusel byť dotovaný a boli vyčistené aj priekopy okolo ciest. Nie ako dnes.

Ondrej
Ondrej
6. jún 2020 14:45

Kupim ovciu vlnu. Cena od 0,20 – 0,60 eur. za kg. Min.mnozstvo 1000 kg.

Robert Dohál
Robert Dohál
7. jún 2020 0:15
Odpoveď na  Ondrej

Tak pošli kontakt.
Či kde ti ju treba doviezť, do kancelárie poľnoinfa ?
Alebo keď chceš tak sa ozvi na
robert,dohal@gmail.com

Anna
Anna
8. jún 2020 7:29
Odpoveď na  Ondrej

Pošlite kontakt na výkup ovčej vlny. Jedna je na sklade a aktuálne bude letný strih v tomto období. Zušľachtená valaška.
predseda@ppdteplicka.sk

Miro
Miro
21. jún 2020 11:32
Odpoveď na  Ondrej

Dobrý deň, kde sa dá v dnešnej dobe spracovať (vyčistiť ovčiu vlnu)?
A predpokladaná cena prace?
Miro.