Keď Matthias Krön zo Salzburgu navštívil Taiwan v roku 1999, servírovali mu na raňajky namiesto kravského, teplé sójové mlieko, ktoré mu mimoriadne chutilo. „Začal som sa pýtať, že prečo dávame sóju jesť zvieratám, keď by sme ju mohli konzumovať priamo,“ povedal počas stretnutia s novinármi v Belej neďaleko Štúrova.
V Nitre napršalo v júni 226,7 mm zrážok, informovali na začiatku leta meteorológovia o rekorde, ktorý zatiaľ v meste pod Zoborom neprekonal žiadny mesiac od roku 1961. Niekoľko kilometrov severovýchodne od krajského mesta – dobre známeho všetkým roľníkom – sídli poľnohospodársky podnik DEVIO. V Nových Sadoch si zástupcovia tamojšieho družstva už desaťročia vedú vlastné štatistiky zrážok. A pri pohľade do časového radu jednotlivých mesiacov a rokov je zrejmé, že rok 2024 nemožno nazvať inak ako extrémnym.
Ukážkové výsadby v demonštračnej záhrade aj nedávno založené biodiverzitné lúky doplnila v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity nová univerzitná včelnica. Je súčasťou projektu Bio – včely, do ktorého sa Botanická záhrada SPU pustila pred asi dvoma rokmi. Prvou fázou bolo práve založenie biodiverzitných lúk, ktoré naplno zakvitli počas uplynulej jari a leta. Samotná včelnica pribudla v jesenných mesiacoch.
Štátna podpora pre slovenský agrosektor sa udrží v ďalších rokoch minimálne na úrovni roka 2024. Uviedol to na Úrade vlády SR premiér Robert Fico za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča (obaja Smer-SD) po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Štátna pomoc, napriek ťažkej situácii vo verejných financiách, je v tomto roku podľa Fica na úrovni "okolo 60 miliónov eur".
Aktuálny rok patrí z pohľadu poľnohospodárstva k najextrémnejším. Začiatkom roka stála na mnohých poliach voda, zrážky miestami lámali rekordy aj v jarných mesiacoch. Na druhej strane ich počas leta vystriedali extrémne horúčavy a rozširujúce sa sucho. To všetko sa podpísalo aj na úrode – a to nielen z kvantitatívneho, ale aj kvalitatívneho hľadiska.
Denná produkcia mlieka v Poľnohospodárskom družstve v Chynoranoch v posledných týždňoch niekoľko ráz prekročila 30 tisíc litrov. Cez leto bola situácia iná. Tropické denné teploty, ale aj nedostatočné nočné ochladenie vzduchu sa podpísalo pod pohodlie zvierat. V niektorých dňoch tak dojivosť poklesla aj o tri litre na dojnicu. Družstvo tak strácalo približne 2 500 litrov mlieka denne.
Jeseň je tradične štartom cukrovarníckej kampane. Ani tá tohtoročná sa nevyhla problémom súvisiacim s počasím. Na jednej strane ťažkosti spôsobujú dažde, ktoré bránia pravidelnému vyorávania podľa potrieb cukrovarov, na druhej strane problémy spôsobili aj horúčavy a nedostatok vlahy. To všetko sa podpísalo pod kvalitu cukrovej repy.
Polia v chotári okolo Mužle v okrese Nové Zámky sú ešte na konci septembra pokryté bio sójou. Čochvíľa ju začnú zberať pre potreby výroby tofu. Zasiali ju v polovici mája priamo do rastlinných zvyškov po medziplodinách. Družstvo agropodnikateľov (DAP) Mužla patrí k najväčším pestovateľom bio sóje na Slovensku.
Na štvrtkových fotografiách prezidenta Petra Pellegriniho a agroministra Richarda Takáča z Národného žrebčína Topoľčianky chýba osoba, ktorá štátny podnik roky rozvíjala a určila jeho súčasnú tvár. Michal Horný bol riaditeľom žrebčína od roku 2001 a približne týždeň pred návštevou prezidenta bol odvolaný agroministrom z funkcie.
Nie sme žiadni ušmudlaní exoti! Mladej generácii je potrebné neustále prízvukovať, že poľnohospodárstvo nie je menej hodnotné či podradné, no perspektívne. Hovorí v príhovore na stredajších oslavách 75. výročia založenia Strednej odbornej školy v Pruskom jej absolvent a v súčasnosti predseda družstva v Mestečku - Peter Ježo.
Jedenásť chlapov z mechanizácie a štyri zamestnankyne z vinice začiatkom jesene oberajú vo vinohrade hrozno. V Abraháme ide o výnimočný pohľad, keďže už štvrtý rok realizujú zber hrozna kombajnom. V polovici septembra je ale situácia iná. Na Slovensko padli výdatné zrážky a do dvadsaťpäťhektárovej abrahámskej vinice napršalo 152 milimetrov vody. Pôda je tak podmáčaná, že ľahko medzi riadkami viniča zapadne aj osobné auto a nie ešte hroznovými bobuľami zaťažený kombajn.
Konštatovanie, že „sme pápežskejší než pápež“, na Slovensku zaznieva pomerne často a neobchádza ani poľnohospodársky sektor. Pestovatelia, chovatelia aj potravinári neraz poukazujú na to, že pravidlá u nás sú nastavené prísnejšie, ako v iných krajinách, na čo naši producenti môžu v praxi doplácať. Je to aj prípad plôch, ktoré sa nachádzajú pod lyžiarskymi vlekmi. Ešte v roku 2019 kompetentní rozhodli podporu, ktorú na tieto plochy poľnohospodári roky poberali, zrušiť.
Ministerstvo financií zverejnilo návrh štátneho rozpočtu vo štvrtok. Predseda vlády SR Robert Fico v piatok poľnohospodárov ubezpečil, že agrorezortu nebudú „škrtané“ žiadne schémy, ktoré mal k dispozícii. Napriek tomu z návrhu rozdelenia peňazí na rok 2025 je zrejmé, že dôjde k výraznému zníženiu štátnej pomoci určenej na podporu poľnohospodárstva.
Najkomentovanejšie za 7 dní