Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Zhorší sa východiskové postavenie slovenských roľníkov

Zhorší sa východiskové postavenie slovenských roľníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Negatívne hospodárske výsledky roka 2009 zhoršia podľa tlačového hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca v ďalšom období východiskové postavenie slovenských roľníkov. “Poskytnutie 30-% národného doplatku priamych podpôr, ktoré sa napokon do rozpočtovej kapitoly agrosektora nepodarilo presadiť, považovala SPPK za obzvlášť dôležité aj preto, že do roku 2010 vstúpili poľnohospodári postihnutí tohtoročnou odbytovou a finančnou krízou,” uviedol pre TASR.

Dorovnanie národného doplatku priamych platieb do výšky 30 % by podľa Nemca vo finančnom vyjadrení predstavovalo čiastku 39,4 milióna eur, ktorá nie je z pohľadu poľnohospodárov zanedbateľná. Konštatoval, že priame platby svojim charakterom nepatria medzi výdavky verejnej správy, kde by sa malo za každú cenu šetriť. V ich prípade ide o podporu podnikania, ktorá je dôležitá z hľadiska prekonávania finančnej a hospodárskej krízy.

“Kľúčový bude vývoj ekonomiky v roku 2010 a nie je vylúčené, že nová vláda a parlament v jeho druhej polovici siahnu aj po úprave rozpočtu. Ak by k tomu došlo, SPPK bude presadzovať úpravu zdrojov pre prvovýrobu,” povedal.

Negatívny vplyv na agrárny sektor totiž môže mať podľa neho aj v rozpočte schválená výška štátnej pomoci 8,2 milióna eur, ktorá je najnižšia od vstupu SR do EÚ.

“V roku 2009 bola schválená v najvyššej výške uplynulého päťročného obdobia, a to na úrovni 37,88 milióna eur. Ak by sa štát natrvalo vrátil k jej predchádzajúcemu dlhodobému poddimenzovaniu, zhoršil by konkurenčnú schopnosť slovenských roľníkov nielen vo vzťahu k starým, ale aj novým členským krajinám EÚ,” informoval.

“Keďže tieto zdroje majú mnohostranné využitie, vrátane podpory genofondu, využívania závlah či poistného, medziročné extrémne výkyvy v ich výške by rozhodne neprispeli k stabilizácii slovenského poľnohospodárstva,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments