Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zber zrnovej kukurice v SR finišuje, slnečnica a zemiaky sú už v skladoch

Zber zrnovej kukurice v SR finišuje, slnečnica a zemiaky sú už v skladoch
insert_photopolnoinfo.sk

Bratislava 20. novembra (TASR) – Zber zrnovej kukurice v SR vstúpil do záverečnej fázy, slnečnica a konzumné zemiaky sú už v skladoch, oznámil tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

„V rámci Slovenska len jedna stotina percenta pestovateľských plôch slnečnice a trinásť stotín percenta výmery konzumných zemiakov zostalo doteraz nezozbieraných,“ vyplýva to z dispečingu SPPK k 18. novembru.

Podľa aktuálnych údajov celková produkcia slnečnice dosiahla necelých 189.000 ton (t) pri priemernej úrode 2,51 t z hektára (ha). Priemerná hektárová produkcia zemiakov predstavuje 21,38 t, takže celkovo sa do skladov dostalo viac ako 300.000 t zemiakových hľúz.

Do záverečnej fázy vstúpil zber kukurice na zrno a cukrovej repy. Predpoklady poľnohospodárov, že tohtoročná produkcia zrnovej kukurice môže prekročiť hranicu jeden milión ton, sú podľa SPPK reálne. Doteraz totiž pestovatelia zožali takmer 84 % plôch a vďaka vysokému hektárovému priemeru 7,43 t im k dosiahnutiu tejto méty chýba už iba málo – necelých 73.000 t, pričom na kombajny ešte čaká takmer 24.000-hektárová výmera. Roľníkov však trápi dramatický pokles cien tejto komodity, ktorá napr. v okrese Veľký Krtíš po odpočítaní nákladov na dosušenie predstavuje len 1900 až 2000 Sk/t (63,07 až 66,39 eura).

Zber cukrovej repy podľa cukrovarníckeho harmonogramu pokračuje dobre. Na zberovú techniku čaká ešte 15 % z celkovej výmery 10.898 ha a doterajší hektárový priemer vychádza na 54,29 t. Zber už ukončilo 5 zo 14 pestovateľských regiónov – Dunajská Streda, Veľký Krtíš, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica a Topoľčany. Pred finišom sú okresy Nové Zámky, Levice a Galanta, zatiaľ čo senický región pozberal najmenej (iba 65 %) plôch a o takmer 5 t/ha zaostáva aj za celoštátnou priemernou hektárovou úrodou cukrovej repy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments