Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Ovocie do škôl dodajú pestovatelia, nie obchodníci

Ovocie do škôl dodajú pestovatelia, nie obchodníci
insert_photopolnoinfo.sk - Minister Becík na vyhodnotení súťaže Jablko roka a O najkrajšie jablko.

Brusel 20. novembra (TASR) – Slovensko víta plán Európskej komisie (EK), ktorá navrhla bezplatnú distribúciu ovocia a zeleniny na školách v štátoch Európskej únie (EÚ). Program, ktorý v stredu schválili na svojom zasadnutí ministri poľnohospodárstva, je pre členské krajiny dobrovoľný, Slovensko sa do neho však zapojí. Oznámil to dnes v Bruseli minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík.

Na program distribúcie ovocia na školách pre deti vo veku šesť až desať rokov navrhla Európska komisia vyčleniť na nadchádzajúci školský rok 90 miliónov eur (2,71 miliardy Sk), pričom sa predpokladá tiež spolufinancovanie zo strany členských krajín. Európsky parlament (EP), ktorý tu mal však len konzultačnú úlohu, kritizoval túto sumu ako príliš malú a požadoval jej navýšenie na 500 miliónov eur (15,06 miliardy Sk).

EK chce týmto spôsobom prispieť k zlepšeniu stravovacích návykov školákov a k boju proti obezite. S ňou má momentálne v celej únii problémy 5 miliónov detí, asi 22 miliónov trpí nadváhou. Príčinou je predovšetkým nesprávna životospráva, vrátane privysokej konzumácie sladkých, mastných či príliš slaných výrobkov.

Slovensko sa podľa ministra do programu v každom prípade zapojí, aby sa tak naštartovala reforma ovocinárstva a súčasne sa podporila zdravá výživa detí.

„Na Slovensku sú, žiaľ, zlé stravovacie návyky, keď mesačné náklady na ovocie na obyvateľa od nemluvňaťa až po starších sú len na úrovni 118 korún (3,92 eura), pritom na tabakové výrobky alebo na alkoholické nápoje to prevyšuje 120 korún (3,98 eura) na obyvateľa a samozrejme sa to prejavuje aj na zdraví,“ konštatoval minister.

Slovensko podľa neho v maximálnej miere využije príspevok vo výške 1 milión eur (30,13 milióna Sk), ktorý dostane z financií vyčlenených Bruselom na tento program.

„Moja predstava je taká, že by ten podiel spolufinancovania predstavoval výšku asi jednej tretiny z nákladovej ceny, pretože predpokladám, že budeme robiť výzvy na dodávku ovocia nie od obchodov, ale od pestovateľov, kde tá cena je minimálne o polovicu lacnejšia,“ dodal Becík.

Autor článku: spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Minister Becík na vyhodnotení súťaže Jablko roka a O najkrajšie jablko.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments