Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zber slnečnice a zemiakov je ukončený

Bratislava 6. novembra (TASR) – Zber slnečnice a zemiakov je už na Slovensku prakticky ukončený, v prípade kukurice na zrno a cukrovej repy sa dostal do druhej polovice. Vyplýva to z dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 3. novembru 2008.

“Konzumné zemiaky už dostali do skladov pestovatelia takmer vo všetkých regiónoch, s výnimkou Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša a Bratislavy, kde ešte čakajú na zberačov posledné zvyšky plôch. Priemerná hektárová úroda zatiaľ dosahuje 21,51 tony, pričom však niektoré okresy za ňou výrazne zaostali. Na úplnom chvoste sa ocitli regióny Vranov nad Topľou, Zvolen, Lučenec a Martin s priemermi na úrovni 13 až 16 t z hektára,” informoval TASR tlačový hovorca komory Stanislav Nemec.

Slnečnicu treba zozbierať už len z 1,15 % pestovateľských plôch, preto sa vykazovaná priemerná úroda 2,51 t/ha do celkového ukončenia zberových prác zrejme výraznejšie nezmení.

Slovensko tak podľa SPPK s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahne najvyšší hektárový priemer v ostatných desiatich rokoch, nakoľko v doteraz najúspešnejšom roku 2004 sa tento ukazovateľ zastavil na hranici 2,18 t/ha. Slnečnicu tento rok pestovali poľnohospodári v 28 regiónoch, pričom 21 z nich už zber ukončilo.

“Cez tri tony z hektára, čo predstavuje v našich podmienkach špičkovú produkciu, sa dostali okresy Bánovce nad Bebravou, Topoľčany, Nitra a Komárno. Inde boli hektárové priemery rozkolísanejšie, pričom však niektorí pestovatelia zaznamenali aj štvortonové úrody,” dodal Nemec.

Ako informuje SPPK, nerovnomerne pokračuje zber zrnovej kukurice. Zatiaľ čo v okresoch Prievidza, Krupina a Zvolen sa už skončil, vo Vranove nad Topľou sa nedostal ani k desatine osiatych plôch. Celkovo sa však v rámci SR dostal na úroveň 56 %, pričom doterajší 7,5-tonový hektárový priemer sľubuje rekordnú úrodu. Na čele okresného rebríčka sa priebežne ocitla Bratislava, ktorej 9,64 t/ha vyznieva podľa SPPK priam neuveriteľne, pretože producenti boli v minulosti zvyknutí zväčša na 5- až 7-tonové hektárové úrody.

“Viac ako 9 t/ha však vykazujú aj okresy Humenné, Bánovce nad Bebravou, Nové Zámky a Nitra, kde môžu byť roľníci s úrodami takisto spokojní. Ani zďaleka ich však neuspokojujú cenové ponuky odberateľov, ktoré v mnohých prípadoch už klesli pod hranicu 3000 Sk/t (99,58 eura),” zhodnotil Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments