Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Závlahové systém fungujú len na ploche 60.000 hektárov

Závlahové systém fungujú len na ploche 60.000 hektárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Závlahové systémy sa na Slovensku vybudovali ešte pre rokom 1989 na ploche približne 320.000 hektárov (ha) a slúžili najmä pre potreby veľkých poľnohospodárskych podnikov.

„Dnes máme z tohto množstva funkčné závlahy len na ploche približne 60.000 ha,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

„Sú to sústavy staré 30 až 40 rokov. Zvyšok zariadení z pôvodnej výmery sa, žiaľ, rozkradol, alebo sú v blízkosti takých poľnohospodárskych podnikov, ktoré v súčasnosti nepestujú plodiny vhodné na intenzívne zavlažovanie. Medzi plodiny, ktoré si vyžadujú zavlažovanie, patrí najmä ovocie, zelenina, zemiaky, cukrová repa, či osivová kukurica,“ priblížila.

Pre niektorých poľnohospodárov sú podľa Holeciovej staré, hrdzavé, rozkradnuté, nefunkčné závlahy dnes už skôr na príťaž. Ich zvyšky musia na poliach obchádzať traktormi, pretože im prekážajú pri poľnohospodárskych prácach.

S nefunkčnými a starými závlahovými sústavami podľa nej úzko súvisí otázka investovania.

„Aj preto čakajú poľnohospodári na tohtoročnú jeseň, kedy by mala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vypísať výzvu práve na investovanie cez Program rozvoja vidieka do závlahových sústav, najmä do čerpacích staníc, potrubí a inej závlahovej techniky,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
27. júl 2015 10:17

Je na veľkú škodu ,že sa zodpovední postavili k rozkrádaniu vybudovaných čerpacích zariadení tak ako sa postavili.Totiž hodnota ktorú utŕžili v minulosti zberači kovu je hlboko pod dnešnou investíciou. A tá bude na úkor nás všetkých .