Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Dlhodobé suchá ohrozujú úrodu jesenných plodín

Dlhodobé suchá ohrozujú úrodu jesenných plodín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Žatva v nitrianskom regióne sa chýli ku koncu. Hustosiate obilniny pestujú poľnohospodári v okresoch Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce a Šaľa na 64.000 hektároch (ha) pôdy.

„Väčšina úrody je už pozberaná, do konca týždňa by sme sa mali dostať k záveru žatvy,“ informoval riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre Jozef Bako. Podľa jeho slov sa úroda pšenice i jačmeňa pohybuje na úrovni minulého roka. „Je to taký vyšší priemer oproti minulosti,“ zhodnotil.

Slabšiu úrodu zatiaľ zaznamenali pestovatelia repky olejnej. Kým vlani dosiahli výnosy štyri tony z hektára, v tomto roku to boli tri tony.

Podľa odhadu Baka väčšie problémy s úrodou budú mať pestovatelia jesenných plodín – kukurice, slnečnice, cukrovej repy i krmovín, ktoré trpia dlhodobým nedostatkom vlahy.

„Kukurica už v týchto dňoch mala mať nahodené klasy, no je to veľmi slabé. Ak bude toto sucho pretrvávať, nebude mať ani zmysel niektoré porasty zberať. Vlani sme mali úrody deväť ton z hektára, v tomto roku to môže byť polovica. No zatiaľ je predčasné odhadovať, čo bude, pretože my sme závislí od počasia a to sa môže hocikedy zmeniť.“  

Reálne však hrozí nedostatok krmovín pre živočíšnu výrobu, konštatoval Bako.

Poľnohospodárom v suchom období nepomôžu ani závlahy, pretože tie sú dlhodobo nefunkčné.

„Možno niektoré menšie zeleninárske farmy majú funkčné závlahy, no na veľkej ploche bežne pestované poľnohospodárske plodiny sú bez závlah. Ich vlastníkom je štát, bolo by treba tie závlahy do budúcnosti doriešiť,“ povedal Bako.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments