Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Žatva v Austrálii je ukončená

 Žatva v Austrálii je ukončená
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa minulý týždeň na svetových burzách stabilizovala. Piatok (17. februára) sa na burze Euronext v Paríži niesol v znamení výraznejšieho nárastu cien, keď oproti predchádzajúcemu dňu obchodovania cena zhodnotila o 5 eur za tonu. Celkovo došlo za ostatný týždeň k posilneniu o 5 percent. Na burze CBoT v Chicagu zhodnotila pšenica o približne jedno percento a na burze BÉT v Budapešti došlo k miernemu poklesu o 0,7 percenta.

Cena európskej pšenice je v porovnaní s USA momentálne drahšia. Francúzska pšenica sa obchoduje približne na úrovni 272 €/tonu, pšenica z USA medzi 259-262€, ponuka z Ruska je na úrovni približne 292€, čím je momentálne najdrahšia. Austrália ponúka pšenicu približne za 276€. Pšenica z oblastí Čierneho mora sa obchoduje zložitejšie, pretože vplyvom chladného počasia sú obmedzené možnosti transportu. Slabý americký dolár a lepšia cena práve americkej pšenice spôsobili rast exportnej aktivity a tým aj rast dopytu.

Austrália:
Žatva v Austrálii je ukončená. Výsledky sú lepšie ako sa očakávalo. Produkcia pšenice je podľa dostupných informácii vyššia oproti minulému roku o 20 %! Austrálsky úrad Abares navýšil vo svojej najnovšej predpovedi produkciu ozimnej pšenice o 1,2 mil. ton na 29,5 mil. ton. Export pšenice by mohol dosiahnuť 22,3 mil. ton a tým by sa exportný potenciál oproti minulému roku navýšil o asi 20%.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments