Zápas o trvalú akreditáciu postupuje do finále. Loptu vykopol Jozef Kiss
V pondelok 27. septembra 2021 začne audit Európskej komisie zameraný na kontrolu plnenia opatrení súvisiacich s udelením trvalej akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA, dnes novinárov ubezpečoval, že agentúra sa po ročnej podmienečnej akreditácii dostane do štandardného režimu. Bez zaváhania dokonca oznámil, že priame platby budú v tomto roku vyplatené a v decembri dosiahne objem zadministrovaných finančných prostriedkov 80 percent.
Ako jednu z troch kľúčových činností PPA označil vyplácanie priamych platieb.
„V tejto oblasti fungujeme úplne bez prerušenia procesu jednotlivých žiadostí. Môžeme deklarovať, že k 1. decembru začneme s vyplácaním podpôr v hodnote takmer pol miliardy eur. Predpokladáme, že v priebehu mesiaca december vyplatíme približne 80 percent tohto objemu,“ povedal Jozef Kiss na dnešnej popoludňajšej tlačovej konferencii.
Na otázku portálu poľnoinfo.sk, čo nastane v prípade priamych platieb, ak PPA akreditáciu neobháji, uviedol: „viac sa k tomu nebudem vyjadrovať. Nie je to v kompetencii PPA“.
Šéf platobnej agentúry oznámil, že ani druhá kľúčová činnosť PPA, ktorá zahŕňa opatrenie organizácie trhu a štátnej pomoci im nespôsobuje problémy.
„Tu fungujeme úplne štandardným spôsobom. Vyhlásili sme niekoľko výziev. Medzi nimi sú zelená nafta, školský program či kadávery. Vydávame rozhodnutia, vyplácame podpory,“ povedal Jozef Kiss.
Na podanie žiadosti o Zelenú naftu zostávajú posledné dva pracovné dni aktuálneho týždňa. Kiss napriek tomu na tlačovom brífingu poľnohospodárom nepripomenul blížiace sa uzavretie systému.
Problémové projektové podpory
Treťou kľúčovou oblasťou sú podľa šéfa PPA projektové podpory. Tie zahŕňajú najmä netransparentné vyhodnocovanie žiadostí, čo vlani vyvrcholilo akciou Dobytkár.
„Akreditácia bola dočasne pozastavená 15. októbra 2020. Hlavným dôvodom bolo to, že v rámci vyšetrovania rôznych pochybení v PPA v minulosti, boli vykonané audity, ktoré PPA upozornili na netransparentnosť procesov pri spracovaní žiadostí v oblasti projektových podpôr,“ uviedol Jozef Kiss.
Generálny riaditeľ ďalej povedal, že zistených bolo veľmi veľa nedostatkov.
„Z tohto dôvodu sme museli prijať opatrenia a zabezpečiť implementáciu týchto opatrení v takom rozsahu, aby sme sa vyvarovali pochybeniam, ktoré tu boli zistené v minulosti. Je to veľmi dôležitý moment čo sa týka pozastaveného spracovania žiadostí, či žiadostí o platbu,“ myslí si Jozef Kiss.
Pozastavené vyhodnocovanie žiadostí
Pozastavené bolo aj vyhodnocovanie známej 60-tisícovej výzvy. Žiadosti vo výzve 50/PRV/2020 pritom poľnohospodári podávali ešte v prvom štvrťroku 2021.
„Spracovanie a vyhodnocovanie žiadostí bolo pre mňa z nepochopiteľných dôvodov zastavené. Na druhej strane musím povedať, že nemohli byť vyhodnocované z jedného pragmatického dôvodu. V rámci opatrení, ktoré hovorili o tom, akým spôsobom majú byť žiadosti spracované, PPA nemala zabezpečenú implementáciu opatrení a tým pádom nemohla pristúpiť k spôsobu spracovania žiadostí starým spôsobom, aby nevytvorila priestor na manipuláciu s informáciami a dátami,“ hovorí Jozef Kiss.
Bývalý generálny riaditeľ PPA Jaroslav Jánoš pre poľnoinfo.sk reaguje, že záujem bol vyhodnotiť staré výzvy, no aj vyhlásiť nové. Nápomocný mal byť štátny informačný systém ITMS, ktorý spravuje ministerstvo investícií.
„Podľa mojich informácií bola digitalizácia v PPA prerušená, lebo namiesto využitia štátneho systému ITMS sa hľadá iný dodávateľ. To samozrejme predlžuje čas na vyhlasovanie nových výziev, ktoré ešte sľúbilo predchádzajúce vedenie MPRV SR,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Jaroslav Jánoš.
Ten vo svojom vyjadrení spomína aj to, že k pozastaveniu vyplácania projektových podpôr došlo až z dôvodu rozhodnutia aktuálneho ministra.
Jozef Kiss hovorí, že dôvod je potrebné vidieť v tom, že Európska komisia uplatnila od začiatku roka 25-percentnú korekciu. Z tohto dôvodu boli podľa šéfa PPA pozastavené aj výzvy v hodnote stoviek miliónov eur. Tie sľuboval vyhlásiť ešte v marci 2021 vtedajší minister Ján Mičovský.
„15.10.2021 by sme chceli tieto výzvy vyhlásiť. Jedná sa o výzvy 4.1 a 4.2,“ povedal šéf PPA.
Podmienka ich vyhlásenia ale spočíva v udelení riadnej akreditácie PPA.
Digitalizácia v rozsahu požiadavky akreditácie
Ak by poľnohospodári s novými výzvami očakávali významný pokrok v rámci digitalizácie procesov, ktoré sa v súvislosti s podmienkami na udelenie trvalej akreditácie občas spomínali, tak zostanú pravdepodobne sklamaní.
„Digitalizácia agentúry bola definovaná v opatreniach a bola v rozsahu zabezpečenia elektronického podávania žiadostí a jednotlivých dokumentov, ktoré sú prílohou k žiadosti. Toto máme zabezpečené,“ povedal J. Kiss.
Posunutie platobnej agentúry do dvadsiateho prvého storočia sa tak nateraz nekoná. Zdá sa, že proces ďalšej digitalizácie na PPA zatiaľ ani nezačal.
„Samozrejme, zdigitalizovať celý proces od začiatku podania žiadosti až po vyhodnotenie žiadosti o platbu, či zdigitalizovanie časti kontroly na mieste, je úloha na 3 – 4 roky. Musíte veľmi detailne popísať procesy, napísať k ním špecifikácie, definovať rámec a zabezpečiť implementáciu, ktorá súvisí s konverziou dát,“ hovorí Kiss.
Pripomína, že implementácia elektronizácie má niekoľko alternatív.
„Musíme sa rozhodnúť, aby sme v rámci transformácie PPA využili tú najlepšiu, najefektívnejšiu možnosť,“ povedal Jozef Kiss.
Kiss: Spravili sme maximum
Novinár denníka Pravda položil generálnemu riaditeľovi PPA na prvý pohľad nenápadnú, no kľúčovú otázku. „závisí osud PPA na tom, ako spojazdníte činnosť organizácie, alebo ako Váš riadiaci orgán bude úspešný vo vyjednávaní s Európskou komisiou?“
Zo stručnej, ale jasnej odpovede Jozefa Kissa je jasné, že lopta je na strane Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Sympatické je, že Kiss sa napriek dvojmesačnému pôsobeniu v agentúre nevyhovára.
„Z môjho pohľadu to záleží od toho, v akom rozsahu a v akej kvalite budú splnené konkrétne opatrenia z akčného plánu. Môžem povedať, že sme spravili maximum preto, aby tá akceptácia bola maximálna,“ povedal Jozef Kiss.
Za šesť pracovných dní do začatia hĺbkového auditu na PPA zostáva splniť ešte šestnásť opatrení z celkového počtu 72.
Šéfka odboru auditu na PPA Miroslava Valovičová, pod ktorú patrí koordinácia činností súvisiacich s akreditáciou, na tlačovej konferencii povedala, že nie všetky kľúčové opatrenia sú splnené.
„Myslím si, že tých zostávajúcich 16 opatrení je už v takom štádiu, že do udelenia akreditácie ich budeme mať splnené,“ povedala.
To, či je to tak, ukážu až najbližšie týždne. Zdá sa, že PPA nenápadnou tlačovkou pred auditom EK chcela médiá ubezpečiť, že urobili maximum pre splnenie kritérií. To určite neujde pozornosti Európskej komisie, ktorá má informácie našich médií v súvislosti s PPA pod drobnohľadom.