Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Šéf PPA končí. Hovorí o ochrane rodiny, jeho predchodca ukazuje na priame platby

Šéf PPA končí. Hovorí o ochrane rodiny, jeho predchodca ukazuje na priame platby
insert_photoTASR/Jakub Kotian - Na snímke vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a vľavo generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss počas tlačovej konferencie, na ktorej riaditeľ PPA oznámil svoje odstúpenie z funkcie 13. novembra 2023 v Bratislave.

Osemnásť dní pred začiatkom vyplácania priamych platieb končí vo funkcii generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss. Najvyšší predstavitelia agroministerstva a platobnej agentúry o tom informovali počas spoločného tlačového vyhlásenia v pondelok ráno.

Korekcia

„Je veľmi potrebné, aby PPA prešla úplnou digitalizáciou, aby sme odbúrali akékoľvek pochybnosti z hľadiska funkčnosti a nastavenia procesov. Na základe toho, ako sme viedli viaceré diskusie som ponúkol pánovi generálnemu riaditeľovi možnosť pokračovať vo funkcii. Informoval ma o jeho osobnom rozhodnutí, že chce ukončiť pracovný pomer, čo mňa osobne veľmi mrzí,“ uviedol Richard Takáč, minister pôdohospodárstva.

Jozef Kiss vo vyhlásení povedal, že platobnej agentúre sa podarilo obhájiť všetky auditné konania, čo prinieslo zníženie korekcie vo vyplácaní projektových podpôr z 25 na 14,7 percenta.

„Z dôvodu zníženia korekcie sme ušetrili štátnemu rozpočtu sumu 19 miliónov eur. Najväčšia škoda bola spôsobená za roky 2020 a prvý polrok 2021, kedy boli vyplácané platby neoprávneným žiadateľom a po odobratí trvalej akreditácie. Toto nám spôsobilo celkovú škodu 16 miliónov eur,“ uviedol J. Kiss.

Kiss pôsobil vo funkcii šéfa PPA od 1. júla 2021, keď vystriedal Jaroslava Jánoša. Bývalý generálny riaditeľ Jánoš s kritikou obdobia, keď viedol platobnú agentúru nesúhlasí.

„Hneď po nástupe novej vlády boli ministrom Jánom Mičovským pozastavené všetky platby týkajúce sa projektových podpôr. V zásade pripúšťam, že z PPA mohli byť nejaké platby uvoľnené, avšak týkali sa nezvratiteľných rozhodnutí predchádzajúceho vedenia z čias vlády SMER-SD, SNS a Most Híd. Ak by neboli uvoľnené, mohli by byť predmetom budúcich sporov s PPA. Ak platobná agentúra vo veci vydala rozhodnutie ešte pred nástupom nového vedenia, prijímateľovi vzniká zákonný nárok na eurofondy. Ich nevyplatenie by bolo porušením zákona s následkom trestnoprávneho postihu,“ vysvetľuje pre poľnoinfo.sk Jaroslav Jánoš, generálny riaditeľ PPA z rokov 2020 a 2021.

Priame platby

Súčasný šéf platobnej agentúry pomenoval aktuálne problémy, ktoré vznikli na strane Slovenska pri implementácii legislatívy súvisiacej s vyplácaním priamych platieb v roku 2023. Menoval najmä ekoschémy či stropovanie. Pokiaľ žiadatelia mohli predkladať jednotné žiadosti od polovice apríla, legislatíva bola podľa Kissa pripravená až v auguste.

„Zavádzali sa nové prvky v podobe evidencie prenajatých a vlastných pozemkov a tak sa termín podávania žiadostí predĺžil až o dva mesiace. To opäť odkrojilo čas z toho, ako mohla platobná agentúra uzatvoriť kampaň, začať kontrolné procesy a spracovávať žiadosti. Napriek tomu chcem uistiť všetkých žiadateľov, že splníme termín 1. decembra a začneme vydávať rozhodnutia, ktoré sa týkajú roka 2023,“ uviedol Jozef Kiss.

Dôležité bude vyplatené percento priamych platieb. Mnohí poľnohospodári sa po prudkom znížení cien agrárnych komodít dostali do výrazne zložitejšej situácie ako v predchádzajúcich rokoch. Aj v minulých obdobiach sa pritom pravidelne sledoval objem vyplatených priamych platieb v decembri. Každoročne dosahuje výška priamych platieb z rôznych podporných schém približne 400 miliónov eur.

„Dnes sme začali vyplácať zálohové platby za zvieratá, čo bude vo výške necelých 15 miliónov eur,“ povedal Jozef Kiss.

Dôvody

Odstupujúci generálny riaditeľ nespája svoj odchod s priamymi platbami. Hovorí o ochrane rodiny a svojich detí a ďalších profesionálnych výzvach.

„Čo sa týka môjho odchodu, beriem do úvahy môj osobný život. Situácia okolo mojej osoby, že sú prenasledované moje deti, prenasledované určitou skupinou ľudí, ktoré majú na to nejaké pohnútky. Je to pre mňa červená čiara,“ uviedol Kiss.

Iný názor na odchod šéfa PPA len pár týždňov pred vyplácaním priamych platieb má jeho predchodca Jánoš.

„Odstúpenie Jozefa Kissa považujem za vysoko dôvodné a to nie pre ataky na jeho rodinných príslušníkov, ale práve z možných problémov, ktoré sa v budúcnosti, možno už pri vyplácaní priamych platieb ukážu,“ myslí si Jaroslav Jánoš.

Nový riaditeľ

Pôsobenie aktuálneho generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry hodnotila v minulosti kladne Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„Žiadosti o podporu sú posudzované už oveľa transparentnejšie. O všetkom rozhodujú len čísla a prínosy projektov a žiadne bočné vplyvy už do toho nevstupujú,“ uviedol pre Denník E v júni 2023 po zadržaní viacerých rezortných úradníkov Emil Macho, predseda SPPK.

Denník E vtedy uviedol, že najpozitívnejším krokom Kissa na čele agentúry patrí to, že nastavil vôbec prvý účinný systém na potlačenie konfliktu záujmov. Dnes už vie agentúra automaticky odhaľovať bližšie vzťahy nielen medzi svojimi pracovníkmi a žiadateľmi o dotácie, ale aj medzi žiadateľmi a ich dodávateľmi prác a technológií, ktoré si objednali z dotácií.

„Väčšina káuz totiž vzniká v súvislosti s verejnými obstarávaniami služieb či strojov, ktoré sa nakupujú z eurofondov. Obstarávania sa manipulujú, čo vedie k predražovaniu. Pre žiadateľov sa zaviedol aj katalóg cien techniky, stavieb a technológií, ktorý vychádza z aktuálnych trhových cien,“ uviedol Denník E.

Kiss má za sebou aj viaceré kontroverzie. Asi najviac spochybnili jeho dôveryhodnosť medializované vyjadrenia nedávno zosnulého nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra, ktorý sa na uniknutých nahrávkach z policajného sledovania chváli pred šéfom Smeru Robertom Ficom, že tak Vlčana, ako aj Kissa pozná a v prípade potreby ich môže požiadať o služby.

Podľa pondelkového tlačového vyhlásenia sa predpokladá, že už dnes vymenuje Richard Takáč na pozíciu generálneho riaditeľa PPA niekoho zo zamestnancov platobnej agentúry.

„Potom budeme hľadať. Pravdepodobne bude aj výberové konanie na generálneho riaditeľa PPA,“ uviedol Takáč.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Jakub Kotian - Na snímke vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a vľavo generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss počas tlačovej konferencie, na ktorej riaditeľ PPA oznámil svoje odstúpenie z funkcie 13. novembra 2023 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
14. november 2023 15:56

čo má mať štátny úradník strach o svoju rodinu,keď si riadne,poctivo a odborne vykonáva svoju službu. Pamatám na časy,keď prišli na tatrapláne dvaja alebo traja muži v kožeňáku,zazvonili na dvere a odviedli človeka. Keď ho už mali za mrežami ,tak mu povedali k čomu sa má priznať. Hrôza ma obchádza,keď… Celý komentár »