Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Lesníctvo Z domova

Zákon o poľovníctve rieši aj škody spôsobené zverou na plodinách

blank

Nový zákon o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), ktorý schválila v stredu vláda, prináša pre približne 60.000 držiteľov poľovných lístkov stransparentnenie procesov, menej byrokracie a poplatkov. Zákon zároveň rieši aj škody spôsobované zverou na poľnohospodárskych plodinách či v lesníctve a zaoberá sa aj ochranou prírody a živočíchov. Informoval o tom Daniel Hrežík z MPRV SR.

„Poľovníctvo je činnosťou vo verejnom záujme a je súčasťou kultúrneho dedičstva, tvorby a ochrany životného prostredia, ktoré sa však musí prispôsobovať moderným trendom a zmene krajiny. Nastavujeme preto systematické rozsiahle zmeny, ktoré prinášajú poriadok, rovnováhu a transparentnosť. Pripravili sme nový zákon pre moderné uvedomelé poľovníctvo, so zachovaním jeho tradícií a prioritných úloh. Spoločným záväzkom štátnej správy a samotných poľovníkov preto ostáva udržiavať v očiach verejnosti pozitívny obraz o slovenskom poľovníctve a jeho nezastupiteľnej úlohe v krajine,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

Na Slovensku je približne 4,45 milióna hektárov (ha) poľovných pozemkov, ktoré sa rozdeľujú na 1880 poľovných revírov s priemernou výmerou 2366 ha. Pri príprave návrhu zákona agrorezort vychádzal aj z poznatkov z aplikačnej praxe, čím reaguje na viaceré problémy, ktoré sa pri uplatňovaní starého zákona objavovali.

Návrh zákona tak precizuje viaceré ustanovenia, ktoré sú v súčasnom zákone nejasné alebo nedostatočne upravené. Nový zákon upravuje starostlivosť o zver, zlepšovanie jej životných podmienok, ochranu zveri a poľovníctva, uznávanie, zmeny a užívanie poľovných revírov, poľovnícke hospodárenie, plánovanie a dokumentáciu, vedenie centrálneho registra poľovníckych organizácií, podmienky lovu a zužitkovanie zveri. Zákon vymedzuje aj pôsobnosť Slovenskej poľovníckej komory a mnohé ďalšie oblasti.

„Novinky sa odzrkadlia najmä v stransparentnení viacerých procesov, ako napríklad v oblasti rozhodovania o prenájme poľovných revírov, spresňujú sa aj postupy okresných úradov, zjednocujú sa procesy v oblasti ochrany prírody a ochrany chránených živočíchov. Zmeny sa dotknú aj poľovníckej kynológie, poľovných hospodárov, obmedzenia strieľania voľne pohybujúcich sa psov a mačiek či plánovania lovu zveri. Zavádza sa register užívateľov poľovných revírov, register poľovníckej stráže, register poľovníckych hospodárov a definuje sa informačný systém v poľovníctve,“ spresnila Matečná.

Poľovný lístok sa bude po novom vydávať aj na dobu neurčitú.

S cieľom zachovania genofondu voľne žijúcich populácií pôvodných druhov zveri, pribudne aj nový environmentálny nástroj štátu v podobe zavedenia chránených poľovných oblastí. Vyjasňujú a zjednodušujú sa viaceré nástroje pre ochranu zveri a ochranu chránených živočíchov.

„Nezabudli sme zapracovať aj požiadavky verejnosti, týkajúce sa zabezpečenia bezpečnosti počas lovu. Nový zákon umožňuje vyhlásiť zónu so zákazom lovu, napríklad v čase výchovy a kladenia mláďat. Od nového zákona preto očakávame viacero pozitívnych zmien v praxi,“ priblížil Peter Kicko, generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Pri príprave zákona o poľovníctve bolo podľa MPRV jednou z priorít ministerstva vyriešenie problematiky vysokých stavov raticovej zveri a eliminácia škôd, ktoré táto zver spôsobuje v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Ministerstvo pri tvorbe zákona spolupracovalo so všetkými zúčastnenými stranami, ktoré mali rôznorodé predstavy.

Agrorezort vypočul aj argumenty poľnohospodárov i poľovníkov a navrhuje prijateľný kompromis zameraný na prevenciu predchádzania škôd. Novinky sa preto dotknú aj oblasti predchádzania vzniku škôd, ako aj uplatňovania ich náhrady. Návrh zákona obsahuje viacero nástrojov, smerujúcich k naplneniu požiadaviek, predložených už počas prípravy tohto zákona.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1593 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  R.Slocík
  30. mája 2019

  Zákon o poľovníctve nerieši škody spôsobené zverou na plodinách!!! Zákon je obmedzujúci pre poľnohospodárov a aj pre verejnosť. S takýmto znením nesúhlasili poľnohospodári (pokiaľ viem tak žiadna z relevantných organizácii zastupujúcich poľnohospodársku prvovýrobu).

  Odpovedať
 2. blank
  abrakadabra
  30. mája 2019

  Zákon stavia poľovníkov nad lesníkov a poľnohospodárov, náhradu škody robí silne teoretickú ak si poľnohospodár preskáče prekážkovú dráhu nastavenú týmto právnym paškvilom. Ale čudujeme sa keď šéfom právnej sekcie ministerstva je viceprezident slovenského poľovníckeho zväzu???
  Už ani nejde tak o náhradu ale o to aby plán lovu nebol stanovený cucaním z prsta ale po dohode s poľnohospodármi a aby ak ho nedodržia preukazne bolo právo užívať revír zrušené zo zákona.

  Odpovedať
 3. blank
  realista
  30. mája 2019

  trochu sarkazmu:
  Jedná sa predsa o vládny návrh zákona, . ktorý „mieri do parlamentu“.
  Tak prečo ten pesimizmus a panika ?
  Predsa zástupcovia poľnohospodárov, ktorých sme si tam zvolili (tak ako aj do EUROparlamentu), tento návrh, ak nevyhovuje nám poľnohospodárom neschvália, kým nebude v znení, ktoré nám vyhovuje resp. to vylobujú ….

  Odpovedať
  1. blank
   G.S.
   30. mája 2019

   Pravdu vravíš. Veď predsa tým v parlamente a na ministerstve ide len a len o naše dobro a o ten povestný „verejný záujem“ ktorý sa ani neobťažujú presne definovať a vyčísliť. Ale v jeho mene nám dávajú rôzne povinnosti a záťaže , ktoré musíme strpieť, aby mal poľovník plnú mrazničku a dosť peňazí na nový džíp. A pani marketingová ministerka nás presviedča, že my roľníci sme na takýto boľševický paškvil dali súhlas, ba priam sme si to my takto vyžiadali. A to , že SPF v spolupráci s poľovníkmi drzo okráda vlastníkov poľovných pozemkov bez ich vedomia je tiež len pre naše dobro. A kým pri zákone o nájme musí byť dodržané právo vlastníka na „uvedomelý súhlas“ , tak pri poľovníctve nemusí byť ani len o konaní zhromaždenia informovaný. Nieto ešte ,aby nedajbože mal právo nepodpísať s niekým zmluvu alebo sám mať právo poľovať na vlastných pozemkoch. A tu je už sarkazmu veľmi málo.

 4. blank
  Zalesak
  31. mája 2019

  A keď je na slovensku 60 000 poľovníkov, tak každý by mal mať právo polovat minimálne v revíri trvalého bydliska a nie že revíri skupuju zbohatlici za vieme akých okolností a bežný poľovník ktorý tam je doma a vyrastal tam v tom prípade nedostane právo polovat…

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.