Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Vývoz jabĺk z EÚ klesne, dovoz významne stúpne

Vývoz jabĺk z EÚ klesne, dovoz významne stúpne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa FAS USDA, v sezóne2010/11 sa v porovnaní s minuloročnou sezónou zníži o 7 percent svetový vývoz jabĺk. V minulom roku bolo exportované rekordné množstvo jabĺk (4,9 mil. ton). Príčinami poklesu vývozu odborníci vidia v znižovaní ponuky jabĺk exportnej kvality v hlavných vývozných krajinách, v raste cien jabĺk a v poklese dopytu v krajinách, ktoré sú importérmi tohto ovocia.

Podľa odborníkov FAS, svetová produkcia jabĺk bude v objeme 59,2 milióna ton, čo je o 6 % menej, ako rekordná úroda v sezóne 2009/10. K zníženiu produkcie došlo v dôsledku nepriaznivého počasia na severnej pologuli.

Svetovým lídrom v exporte jabĺk zostáva naďalej Čína, ktorá je tiež najväčším producentom jabĺk na svete. V tomto roku odborníci predpokladajú nárast cien čínskych jabĺk a zníženie vývozu o 10 % na 1,1 miliónov ton. Vývoz z EÚ sa zníži o 12 % – na 1,1 miliónov ton, zatiaľ čo dovoz sa naopak zvýši až o 25 percent, predovšetkým z krajín na južnej pologule. Očakáva sa aj zníženie vývozu jabĺk z USA. Export by mal klesnúť o 2 percentá na 750 tisíc ton.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments