Vinári sa chystajú na počítanie kalórií
Údaje o energetickej hodnote, kalóriách či podrobnosti o obsahu soli alebo nenasýtených mastných kyselín sa bežne nachádzajú na drvivej väčšine potravín či nápojov. Víno má v tomto smere zatiaľ výnimku – avšak už nie nadlho. Už v decembri budú musieť uvádzať vinári podrobnejšie údaje o výživových hodnotách vína. Nové pravidlá vychádzajú z európskych inštitúcií.
„Tieto nové pravidlá označovania boli zavedené v poslednej reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky. Ich cieľom je zlepšiť informovanosť spotrebiteľov. Vďaka označovaniu môžu jednoducho a ľahko získať informácie o pridaných látkach, alergénoch či výživovej a kalorickej hodnote,“ vyjadrila sa Ingrid Ludviková, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Povinnosť verzus prax
Nová povinnosť vstúpi do platnosti od 8. decembra tohto roka a bude sa týkať všetkých fliaš vína, ktoré sa dostanú na trh po tomto dátume.
„Zoznam zložiek a výživovej hodnoty v kalóriách alebo kilojouloch môžu byť uvedené buď na etikete fľaše, alebo elektronicky prostredníctvom QR kódu vytlačenom na etikete. Energetická hodnota má pre spotrebiteľa zrejme väčší význam ako uvádzanie výživovej hodnoty, pretože víno neobsahuje soľ, bielkoviny ani tuky,“ dodala Ludviková.
Viacerí vinári nad novou legislatívou krútia hlavami. Hoci na samotnú etiketu budú musieť dávať len kalorické, resp. energetické údaje a zvyšné budú môcť byť prelinkované cez QR kód, viaceré z nich budú mať vždy len nulovú hodnotu. Na druhej strane niektoré sa budú meniť nielen z roka na rok, ale budú iné pri každej jednej výrobnej dávke.
„Zatiaľ nie sú stanovené jasné pravidlá, či budeme musieť prepočítavať každú výrobnú dávku. To by mohol byť pre nás problém, lebo by sme museli dávať robiť vždy novú etiketu. Podľa názoru Komisie stačí uviesť priemernú hodnotu výrobkov,“ uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Najmä väčšie vinárstva sa obávajú opakovaného prerátavania kalórií pri každej výrobnej dávke a uvítali by, ak by sa v praxi stanovila priemerná hodnota na každú odrodu hrozna.
„Ročne robíme asi 300 až 400 výrobných dávok, čo by znamenalo pri každej nanovo prepočítavať hodnoty, hoci 10 až 15 dávok je z rovnakej odrody. Každá dávka je mierne odlišná v obsahu alkoholu, kyselín, cukru, takže skôr by sme uvítali uvádzanie priemerných hodnôt,“ vyjadril sa aj Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ najväčšieho slovenského vinárstva z Topoľčianok.
Prečo vlastne?
Nové pravidlá vychádzajú z predpisov Európskej únie a na pôde jej inštitúcií aj vznikli.
„Zatiaľ sme sa nikdy nestretli s tým, že by sa zákazník dopytoval na tento údaj. Podľa názoru Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska prinesú tieto povinnosti vinárom ďalšie administratívne a finančné zaťaženie, bez toho, aby zákazník dostal hodnotnú informáciu, o ktorú by mal záujem. Je potrebné si uvedomiť, že malý vinár, ktorý je na všetko sám, bude musieť buď si tieto veci dať niekomu vypočítať a zaplatiť za to, alebo ich bude musieť sám naštudovať pre svoje vína,“ vyjadrila sa Jaroslava Kaňuchová Pátková.
S tým, že by sa zákazníci na údaje, ktoré budú po novom povinnosťou dopytovali, sa nestretli ani iní oslovení vinári.
„Ľudia sa dopytujú na to, či ide o suché víno, polosuché, sladké a podobne. Ale v živote som sa nestretol s tým, že by sa ma zákazník pýtal na energetickú hodnotu vína,“ uviedol Milan Solár, riaditeľ vinárstva Predium Vráble.
„Nestretli sme sa s tým vôbec, myslím si, že pokiaľ je niekto na nejakej diéte, vie čo môže konzumovať a čo by nemal a prípadne v akom množstve. Táto informácia je zaujímavá pre mizivé percento ľudí,“ vyjadril sa aj Tomáš Sládeček z vinárstva Velkeer vo Veľkom Kýre.
Aj napriek tomu sa vinári novým nariadeniam budú musieť prispôsobiť.
Bojovať proti nezdravému životnému štýlu
„Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch. Uverejnené bolo už v roku 2021. Je výsledkom legislatívneho procesu, ktorého súčasťou je schvaľovanie v Európskom parlamente a v Rade, nejde o nejaké pravidlo, ktoré sa zrazu objavilo a nikto o ňom nevedel, určite do jeho tvorby, minimálne do jeho schvaľovania, boli zapojené aj slovenské orgány,“ uviedla Ingrid Ludviková za eurokomisiu.
Podľa nej ide o iniciatívu, ktorá súvisí so snahou európskych inštitúcií bojovať proti nezdravému životnému štýlu a onkologickým ochoreniam.
„Európska komisia vo všeobecnosti pracuje na opatreniach na zlepšenie informovanosti spotrebiteľov a zdravotnej gramotnosti vrátane preskúmania vplyvu označovania alkoholických nápojov na správanie spotrebiteľov. V súčasnosti prebieha rozsiahle zhromažďovanie dôkazov a údajov, na základe ktorých sa rozhodne o možných ďalších krokoch,“ dodala Ludviková.
Nie je teda vylúčené, že sa povinnosť uvádzania výživových údajov postupne v budúcnosti dotkne aj producentov piva či liehu.