Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári neveria, že štát stihne splniť svoj sľub včas

Poľnohospodári neveria, že štát stihne splniť svoj sľub včas
insert_photoTASR/Oliver Ondráš - Na snímke dvojica mužov si prezerá vystavené odrody zemiakov pri jednom zo stánkov počas 14. ročníka Spišského zemiakarského jarmoku v Spišskej Belej.

Pestovatelia sadbových zemiakov nevyhnutne potrebujú skúšobnú stanicu na overovanie množiteľských zemiakov. Pôvodná, v Haniske, bola odpredaná z dôvodu realizácie strategickej investície automobilky Volvo na východnom Slovensku. Štát prisľúbil, že stanicu nahradí. Napriek tomu, že termín, dokedy je možné využívať pôvodné zariadenie sa ráta už len na mesiace, s výstavbou novej stanice sa zatiaľ nezačalo.

O päť kilometrov ďalej

„Nová skúšobná stanica začne fungovať od marca 2024. Stavba so skleníkom budú mať spolu výmeru pod 1000 m2 a postavená bude zo sendvičových panelov,“ informuje portál poľnoinfo.sk Štefánia Buschbacher, generálna riaditeľka Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.

V priebehu októbra a novembra minulého roku došlo k rozhodnutiu, že nová stanica bude stáť neďaleko Hanisky, v päť kilometrov vzdialenej obci Belža. Na pozemkoch Slovenského pozemkového fondu tak vyrastú laboratóriá, skleník a administratívne zázemie. Projekt stanice predstavila šéfka ÚKSÚP na podujatí Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu.

„Ukážem vám pôdorys novej stanice. Ešte sa nezačala stavať,“ uviedla v piatok Buschbacher.

Mnohí poľnohospodári, s ktorými sme hovorili, sa na termín otvorenia novej stanice pozerajú s obavami. Skúšobná stanica v Haniske je jedinou v republike, ktorá zabezpečuje testovanie a certifikáciu sadbových zemiakov.

Vypratať a opustiť do konca februára

ÚKSÚP odpredal skúšobnú stanicu v Haniske štátnej eseročke Valaliky Industrial Park v závere minulého roka za 1,97 milióna eur.

„Predávajúci je povinný vykonať všetky primerané, rozumne a spravodlivo požadovateľné kroky na to, aby zabezpečil, že bude mať včas k dispozícii alternatívu použiteľnú na účely, na aké používa LABORATÓRIUM a SKLENÍK tak, aby ich nemusel používať od 01.09.2023. Len v prípade, ak tieto kroky zlyhajú, môže byť LABORATÓRIUM a SKLENÍK používané najneskôr do 29.02.2024, kedy musia byť vypratané a opustené,“ informuje zmluva zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.

Pôvodný termín tak uvádza, že stanica by mala byť presunutá už v priebehu augusta do nových priestorov. Tie sa však ešte nezačali stavať. Dokonca, priestor kde má nová stanica v Belži stáť s takouto výstavbou nepočíta.

„Musíme zmeniť územný plán obce. Ide o poľnohospodársku pôdu. Zmenu budeme realizovať len kvôli nim, lebo skúšobnú stanicu vnímame ako mimoriadnu investíciu. Pri dodržaní všetkých termínov dôjde k zmene územného plánu najskôr v septembri, prípadne v októbri. Až vtedy si bude môcť ÚKSÚP požiadať o stavebné povolenie,“ informuje portál poľnoinfo.sk Ondrej Pravda, starosta obce Belža.

Najneskorší termín, v ktorom sa má stanica z Hanisky vysťahovať je podľa zmluvy 29. február 2024.

Presun do zahraničia?

„Netrúfam si ani pomyslieť na to, že by sa nová skúšobná stanica nedokončila včas. Tým pádom by bolo uznávanie zemiakov na Slovensku skončené. Museli by to riešiť štátne orgány ako ÚKSÚP, kde by iné referenčné laboratória v zahraničí prebrali túto činnosť. Bolo by podstatne nákladnejšie robiť tieto rozbory,“ uviedol Stanislav Tremko, konateľ spoločnosti EUROPLANT šľachtiteľská z Popradu.

EUROPLANT je najväčším slovenským množiteľom sadbových zemiakov. Spolu s poľnohospodármi z okresov Poprad a Stará Ľubovňa zabezpečujú produkciu množiteľských zemiakov z výmery 178 hektárov. Celkovo sa v tomto roku pestujú zemiaky určené na množenie na výmere 280 hektárov.

„Veľa množiteľských zemiakov končí na Slovensku, ale aj tohto roku na jar sme časť produkcie vyviezli do Rumunska, Maďarska, Rakúska, Českej republiky či Nemecka. To, že ich vieme vyvážať aj do iných členských štátov Európskej únie je dôkaz, že sú z pohľadu kvality v poriadku,“ hovorí S. Tremko.

Na situáciu so skúšobnou stanicou vlani prvý raz upozornil Jozef Šumichrast, predseda zemiakarského zväzu. Až vtedy sa pohli ľady a štát začal riešiť náhradu Hanisky.

„Chcem vyjadriť presvedčenie, že to bude postavené v časovom termíne ako je deklarované. Bohužiaľ to ale nevidím reálne. Ak sa to nestihne, pestovateľom budú vznikať zbytočné náklady, lebo certifikácia prebehne v zahraničí. Druhý pohľad na problém môže byť ten, či štát urobil všetko preto, aby stanica, ktorá tu fungovala dlhé roky bez prestávky pokračovala ďalej,“ informuje Jozef Šumichrast.

Od konca 19. storočia  

Skúšobná stanica v Haniske bola založená v roku 1958. Odrodové skúšobníctvo má v tejto oblasti veľkú tradíciu už od konca 19. storočia. V súčasnosti sú tu umiestňované odrodové pokusy  hustosiatych obilnín, strukovín, kukuríc na zrno a siláž, repky, zemiakov a stacionárne pokusy odboru pôdy a hnojív. V areáli stanice je aj diagnostické pracovisko odboru laboratórnych činnosti. Stanica v Haniske má v roku 2023 založených a vysiatych 2096 parciel, rôznych plodín pre rôzne skúšky.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Oliver Ondráš - Na snímke dvojica mužov si prezerá vystavené odrody zemiakov pri jednom zo stánkov počas 14. ročníka Spišského zemiakarského jarmoku v Spišskej Belej.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
3. júl 2023 20:50

Nik nám nedokáže toľko dať , ako nám dokážu slovenské vlády sľubovať …