Desať rokov dozadu výnimočné, dnes bežné. Klimatická zmena sa naplno prejavila vo vinohradoch
Skorší termín aj rýchlejšie zbery. Tak sa dá charakterizovať aktuálna sezóna vo viniciach. Oberačky sa rozbehli v jednom z najskorších termínov v histórii a zrejme sa rekordne skoro aj skončia. Hrozno totiž pre horúčavy, ktoré skončili až v pondelok 9. septembra, dozrievalo výrazne skôr, ako po iné roky.
„Sú vinárstva, ktoré hovoria, že do dvoch týždňov bude po tohtoročnej kampani,“ priznala Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
V Mojmírovciach, kde obhospodarujú asi 120 hektárov viniča, aktuálne dozbierali odrodu tramín červený – vlani sa z koreňa dostala až v druhej polovici septembra.
„Kedysi sme vo vinici trávili pri zberoch celý september aj október. Tento rok budeme do konca septembra určite hotoví,“ skonštatoval Róbert Taškár, vinohradník z PD Mojmírovce.
Inak to nebude ani vo viniciach obhospodarovaných vinárstvom z Topoľčianok. Vinič pestujú v rôznych častiach nitrianskeho regiónu – čoskoro im na koreni zostanú len odrody určené na slamový a ľadový zber, ostatná úroda dozrela predčasne.
„Ako s prvou sme samozrejme pred pár týždňami začali s odrodou Irsai Oliver na burčiaky a bol to rekordne skorý zber – nielen čo si pamätám ja, ale aj kolegovia pamätníci. Pokračujeme samozrejme ostatnými odrodami, ktoré rýchlo nadobudli zrelosť aj potrebnú cukornatosť,“ dodal Samuel Waldner, obchodný riaditeľ vinárstva Topoľčianky.
Vo vrábeľskom vinárstve Predium, ktoré obhospodaruje 36 hektárov viniča, sa postupne zbery chýlia ku koncu.
„Do dvoch týždňov máme určite po zbere. V týchto dňoch už oberáme rizlingy, čo sme inokedy robili o mesiac neskôr,“ dodal Jozef Záhorský, vinársky technik.
Chcené – nechcené hrozienka
Horúce počasie urýchlilo dozrievanie všetkých odrôd. Čas zberu skorších a neskorších sa tak k sebe tento rok priblížil.
„Nemôžeme hrozno nechať na koreni. Čo sa týka parametrov ako PH a kyseliny, držali sa dlho na dobrých hodnotách, ale teplá z konca augusta mali vplyv aj na toto. Takže nedá sa čakať, aby hrozno prezrievalo a výsledné víno bolo príliš sladké,“ dodal Záhorský.
V tomto smere sa vinári rýchlymi zbermi chcú vyhnúť aj vytváraniu hrozienok na strapcoch. Tie boli v minulosti skôr výnimočné, a teda aj vítané. Dnes je to naopak.
„Hrozienka sú aj dôsledkom nadmerného slnečného žiarenia. Ešte pred desiatimi rokmi sme to považovali za výnimočný jav, keď sme mali napríklad hrozienkový rizling. Ale dnes je to už vec, ktorá sa stáva čoraz bežnejšou. A hoci to môže byť pre vinára dobré, nechcete mať z celého vinohradu sladké víno. Takže dnes sa tomu už snažíme vyhnúť,“ vysvetlil Tomáš Sládeček z vinárstva Velkeer vo Veľkom Kýre.
Príliš veľa sladkých vín v portfóliu podľa neho nie je žiaduce.
„Ak by sme sa so zbermi nepoponáhľali a nechali by sme hrozno zhrozienkovatieť, prišli by sme o ľahké, svieže, suché vína, ktorými je nitrianska oblasť známa,“ dodal Sládeček.
Vína bude menej
Vlaňajšia sezóna bola množstvom dorobeného vína na Slovensku najhoršia v histórii. V priemere sa u nás ročne vyprodukuje 34 miliónov litrov vína, vlani to bolo o 10 miliónov litrov menej. Straty sa však dajú očakávať aj tento rok.
„Keďže bobuľky sú menej naliate, je z nich menej šťavy, takže predpokladáme, že vo výsledku budeme mať asi o 15 percent vína menej, ako sme očakávali,“ uviedol Jozef Záhorský z vinárstva Predium z Vrábeľ.
Na stratách sa okrem horúčav podpísali aj iné výčiny počasia.
„V našej lokalite sme zažili mierny ľadovec, ktorý nám ukrojil z úrody. Ale sme radi, že kvalitatívne sa nám hrozno podarilo udržať na dobrej úrovni, už keď je ho o čosi menej,“ vysvetlil Róbert Taškár z PD Mojmírovce.
V niektorých lokalitách škody spôsobili aj jarné mrazy.
Kombajny v plnom nasadení
Okrem výčinov počasia mnohých vinárov trápia aj problémy s nedostatkom pracovných síl. Aj preto sa vo viniciach čoraz častejšie objavujú zberové kombajny.
„S pracovnou silou máme ako vinohradníci problém azda všetci. Ani my nie sme výnimkou. Takže kombajn je v tomto smere veľkou pomocou,“ vysvetlil Taškár.
Kombajn využívajú už tretiu sezónu.
„Samozrejme, ručný zber je stále potrebný. Ale kombajn v porovnaní s ručným zberom poskytuje podstatne iný denný výkon, množstvo pozbieraného hrozna je ďaleko vyššie. Hrozno nemusí toľko čakať, a keďže máme priamo pri vinici postavenú aj celú linku na spracovanie, hrozno sa do desiatich minút vie dostať do lisu, čo je pre nás tiež veľká časová výhoda,“ dodal Taškár.