Veľkú časť mlieka exportujú do Nemecka. Juhočeskí farmári sa obávajú likvidačných dopadov slintačky a krívačky

Keby sa v juhočeských chovoch hovädzieho dobytka objavila slintačka a krívačka, pre mnohých farmárov by to bolo likvidačné. Nemohli by predávať mlieko alebo mäso, zasiahnutý chov by sa musel zlikvidovať. Tým by im na dlhší čas vypadli príjmy, povedal dnes ČTK predseda predstavenstva Mlékařského a hospodářského družstva Jih Tábor Karol Bednář. Výrazné následky by to malo podľa dnešného vyjadrenia českého ministra poľnohospodárstva Mareka Výborného (KDU-ČSL) pre hospodárenie všetkých domácich chovateľov hovädzieho dobytka aj celý poľnohospodársky sektor.
Družstvo Jih združuje 180 producentov mlieka, denne dodáva mliekarňam 1,4 milióna litrov mlieka. Vyše polovicu produkcie vyváža do Nemecka, zvyšok distribuuje v Českej republike. Na celkovej produkcii mlieka v Česku sa podieľa 16 percentami.
„Predstavte si, že máte podnik, ktorý má nejako nastavené fungovanie s finančnými tokmi, teda príjmy a výdavky vrátane splátok úveru. A keby mu tržby za mlieko robili viac ako 50 percent tržieb, tak je to pre neho koniec. To nie je len o tom, že by sme zlikvidovali stádo, máme to poistené. Ale budú nám chýbať finančné toky. Obnova celého chovu potom môže trvať päť rokov, a to znamená päť rokov investícií,“ povedal Bednář.
Cisterna obíde viacero prevádzok naraz
Poľnohospodári zaviedli rôzne opatrenia. Cudzie vozidlá ani ľudia nesmú do areálov, dobytok nakladajú mimo areálu. A ak dopravca musí vojsť dovnútra, prechádza cez dezinfekčné rohože, cez ktoré vstupuje aj personál. Cudzí ľudia majú jednorazové obleky, rukavice alebo návleky na nohy.
Problémom môže byť práve mliekarenské vozidlo, ktoré musí vojsť do areálu k zariadeniu, kde načerpá mlieko.
„Najlepšie by bolo, keby jedno zvozové auto išlo iba do jedného areálu a odtiaľ rovno k odberateľovi. Lenže to je zatiaľ nereálne, aby cestovalo napríklad poloprázdne 250 kilometrov k odberateľovi v Nemecku. Cisterna obíde viacero prevádzok naraz,“ povedal Bednář.
Vodiči cisterien s mliekom musia preukázať, že vozidlo je umyté a dezinfikované. Nesmú chodiť po areáli, len k zariadeniu napoja hadice, čo musia robiť v rukaviciach.
Náklady navyše 4 tisíc eur
„Zatiaľ mlieko nijako neprečerpávame. Ale môže sa stať, že dôjde ešte k sprísneniu opatrení, napríklad že aj naši zamestnanci nebudú môcť vchádzať do areálu a budú sa musieť prezliekať,“ povedal ČTK predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva Bernartice (okres Písek) Pavel Rozhoň.
Počas niekoľkých dní umiestni do vjazdov dve dezinfekčné vane. Bernartické družstvo chová vyše 1600 kusov dobytka, z toho je skoro 600 dojníc. Náklady navyše kvôli zavedeniu rôznych opatrení ešte nevyčíslili, podľa Rozhoňovho odhadu sú zatiaľ okolo 4 tisíc eur (100.000 Kč).