Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Väčšie podniky dostanú menšie dotácie

Väčšie podniky dostanú menšie dotácie
insert_photopolnoinfo.sk

Brusel 20. novembra (TASR) – Ministri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) sa dnes dohodli na odstránení širokej škály dotácií, vrátane finančnej podpory pre veľké farmy, a na ich presune do programu na rozvoj vidieka.

Po ústupkoch predovšetkým veľkým krajinám, ako sú Francúzsko, Nemecko a Taliansko, ministri nakoniec dospeli k dohode a schválili reformu eurokomisárky Mariann Fischerovej Boelovej, ktorá je najvýznamnejšou reformou poľnohospodárskej politiky EÚ. Zmeny sa začnú postupne zavádzať od roku 2009 do roku 2013.

„Reforma nebola prijatá jednohlasne, ale kvalifikovanou väčšinou,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. Neprezradil však, ktorá krajina hlasovala za a ktorá proti reforme.

Hlavnými prekážkami pri schvaľovaní reformy boli liberalizácia mliečneho sektora EÚ pred skončením platnosti súčasných kvót na mlieko v roku 2015, obchodovanie s kľúčovými komoditami, ako je napríklad pšenica, a budúcnosť dotácií, ktoré sú viazané na produkciu.

Na základe schváleného návrhu všetci farmári, ktorí získajú od únie dotáciu vyššiu ako 5000 eur (150.630 Sk) ročne, presunú 5 % z týchto financií na projekty rozvoja vidieka. Eurokomisárka v pôvodnom návrhu chcela, aby to bolo 8 % dotácií.

Veľké farmy, ktoré dostávajú dotácie vo výške 300.000 eur (9,04 milióna Sk) a viac, presunú na rozvojové projekty 4 % z týchto financií. Fischerová Boelová navrhovala, aby do tejto kategórie patrili aj farmy, ktoré dostávajú dotácie vyššie ako 100.000 eur (3,06 milióna Sk).

„Každý musel niečo obetovať. Ale každý členský štát niečo vo vyjednávaniach dosiahol,“ konštatovala eurokomisárka po zdĺhavých rokovaniach.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments