Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Vinič sme vedeli pestovať i v minulosti

Vinič sme vedeli pestovať i v minulosti
insert_photochemstar.sk

Odhaduje sa, že pôvod viniča siaha do oblasti Stredozemného mora. Na severovýchod od tejto lokality, sa neskôr rozšírili stolové odrody hrozna, na západ to bolo skôr hrozno muštové. Priekopníkom pestovania viniča na Slovensku, bol Markus Aurelius Próbus. Víno bolo ale neskôr zakázané, pretože v opojenosti z tohto nápoja sa konali časté výtržnosti.

V 13. storočí predstavoval zisk z predaja vína 2/3 z jeho ceny. V roku 1920 zaberali vinice v Československu približne 9 500 ha, čo bol značný pokles oproti minulým rokom. Ten zapríčinila fyloxéra viničová, čo je drobný živočích, ktorý sa živí na koreňoch viniča a spôsobuje zaostávanie v raste rastliny, v niektorých prípadoch dokonca jej odumretie.

„Už v roku 1950 dosahovala výmera viníc približne 12 600 hektárov a postupne sa zvyšovala. V roku 1989 sa vinice na Slovensku pestovali približne na 28 tisíc hektárov. Najvyššia úroda hrozna bola zaznamenaná v roku 1978 a dosiahla až 7,8 tony z hektára. Od roku 1989 prechádza pestovanie viniča na Slovensku reštrukturalizáciou a revitalizáciou. V súčasnosti sme svedkami, popri klasickom konvenčnom pestovaní viniča, aj ekologickej produkcie hrozna. Na Slovensku je zatiaľ len jeden ekologický vinohrad,“
hovorí doc. Ing. Štefan Hronský, PhD., z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

I keď v porovnaní so zahraničnými štátmi na Slovensku nemáme veľa podnikov registrovaných v systéme ekologickej produkcie hrozna, väčšina popredných vinárskych spoločností už pred časom vstúpila do integrovanej produkcie. I tento spôsob produkcie hrozna je v porovnaní s klasickým konvenčným systémom šetrnejší k životnému prostrediu. Takto dopestované hrozno a následne z neho vyrobené víno je v neposlednom rade i zdravšie pre samotných spotrebiteľov. Obmedzené limity chemických postrekov ako i zákaz používania agresívnych prípravkov podmieňujú výrobu vysoko kvalitného neprechemizovaného vína, ktoré však spĺňa nároky kvality i tých najnáročnejších konzumentov. Potešiteľná je i správa, že nejeden vinársky podnik sa zaoberá myšlienkou vstúpiť do ekologického produkcie hrozna. I keď možno nie celou výmerou vinohradov, ale len istou časťou, i to je posun vpred pre slovenské vinohradníctvo a vinárstvo.

Autor článku: Jozef Škopec - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: chemstar.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments