Zadajte hľadaný výraz

Zo sveta

Svetové pôdohospodárstvo: Biotechnológie – kľúč k vyšším úrodám

Svetové pôdohospodárstvo: Biotechnológie – kľúč k vyšším úrodám
insert_photopolnoinfo.sk

„Technológia a modernizácia pomôže poľnohospodárstvu zabezpečovať vyšší dopyt po potravinách, krmivách a palivách bez využitia dodatočnej výmery novej poľnohospodárskej pôdy“ konštatoval John Atkin zo Syngenty.

Na konferencii o vplyve biopalív na komoditné trhy uviedol, že „produkovanie väčšieho množstva plodín na existujúcej pôde je vynútené.“ Na potvrdenie tohto názoru uviedol, prečo to je nevyhnutné.

Biopalivá ako náhrada za ropu spolu s potrebou väčšieho množstva krmív a väčšieho množstva potravín vzhľadom na rast populácie spôsobili, že ročný rast celkového poľnohospodárskeho dopytu dosiahol asi 2,5 % v porovnaní s 1,6 % v rokoch 1980 až 2005.

Zvýšenie úrod bude kľúčovým faktorom pre uspokojenie mimoriadnych potrieb vzhľadom na deficit v siedmich z posledných ôsmich rokov, nízke zásoby, predpoklad častejších prírodných katastrof a limitovanú výmeru pôdy. Produktivitu pomôžu zvýšiť genetické modifikácie, kvalitnejšie osivá, hybridy, lepšie využitie prostriedkov na ochranu rastlín a mechanizácia. Poznamenal, že by sa úroda kukurice v USA mohla zvýšiť o 3 až 4 % ročne z už dosť vysokej ročnej úrovne 2 %. Nové hybridy, ochrana proti hmyzu, tolerancia sucha a účinnosť dusíka budú tiež dôležité, ak aj boj proti chorobám, napriek pretrvávajúcej viere, že je to menej významný faktor pre kukuricu.

„Fungicídy majú významný vplyv na zvýšenie úrod. Majú veľkú schopnosť zvýšiť zdravie rastlín a za každý investovaný dolár, sa farmárovi vrátia 3-5 dolára“.
Hoci úrody pšenice v EÚ by sa mali stabilizovať, intenzifikácia vo východnej Európe by mala zabezpečiť úrody o 5-6 % ročne vyššie, čo znamená, že v roku 2020, ak to bude ekonomicky nutné, by sa mohlo zberať z rovnakej výmery o 50 % viac pšenice“,
, hovorí Atkin.

GM pomohli zvýšiť úrody sóje a bavlníka asi o 5 % a kukurice o 1,4 %. Farmári by mohli zabezpečiť rýchlejšiu rotáciu a náklady na technológiu sa rovnajú 17 % ekonomického zisku v rozvojových krajinách, čo je o polovicu menej ako v rozvinutých krajinách.

Atkin varuje „Európa sa ocitne v izolácii, ak neumožní pestovanie GM plodín. Vlády by mali umožniť rýchlu registráciu novej technológie a voľnejší trh komodít. To nepochybne zabezpečí dostatočné množstvo potravín pre ľudstvo vďaka pestovaniu najlepších plodín.“

Svetové pôdohospodárstvo, č. 10/2008, ročník X., vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., Centrum informačných služieb

Autor článku: zdroj je uvedený pod textom
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments