Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V USA stále zaostávajú s výsevom kukurice

V USA stále zaostávajú s výsevom kukurice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Kukurica na svetových burzách v priebehu mesiaca máj posilnila. Burza CBOT (Chicago) zmenila termín obchodovania z mája na júl a pre tieto termíny obchodovania posilnila o približne 5,5%. Burza EURONEXT (Paríž) posilnila pre termín obchodovania júl takmer o 4,5%. Burza BÉT (Budapešť) vzrástla o 19 eur, čo je nárast o približne 4,5 %.

Medzinárodná rada pre obilniny IGC upravila vo svojej májovej správe pre hospodársky rok 2011/2012 prognózu produkcie kukurice o približne 1 mil. ton smerom nahor na 847,5 mil. ton. Spotreba kukurice bola taktiež upravená z 854 mil. ton na 853 mil. ton.

Pre ďalší vývoj cien tejto komodity je dôležitý predovšetkým výsev v USA. Posledné informácie hovoria o výseve 86 percent, pokiaľ ale dlhodobý priemer je až 95 percent.

Európska únia podľa IGC nevykazuje trvalejšie poškodenie vplyvom nedostatku zrážok. ICG predpovedá dokonca produkciu v EÚ o 4 mil. ton vyššiu, ako minulý rok a to 59,6 mil. ton.

Čínske medzinárodné centrum pre obilniny a olejniny (CNGOIC) informuje o produkcii kukurice pre tento rok vy výške 181,5 mil. ton, pokiaľ minulý rok sa produkcia pohybovala na úrovni 177,1 mil. ton. Pre nový hospodársky rok 2011/2012 sa podľa IGC produkcia kukurice pre viaceré krajiny oproti minulému mesiacu navýšila: Čína, Ukrajina, EÚ-27, pre USA sa predpoveď znížila z 345 mil. ton na 340 mil. ton.

Na burze v Paríži dosiahli ceny kukurice z novej úrody (termín dodania november) 225 eur za tonu, čo je oproti začiatku roku nárast o 11 percent. Cena kukurice na burze vo Viedni k 25.5.2011 ja 222-225 eur.

Cena kukurice je podobne ako aj ceny pšenice závislá od vývoja počasia, hlavne výsevu kukurice v USA, čo je jasne viditeľné aj na grafe, kedy na pozitívne správy trhy okamžite zareagovali poklesom.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments