Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Štáty EÚ predpokladajú nižšiu úrodu repky, ceny preto rastú

Štáty EÚ predpokladajú nižšiu úrodu repky, ceny preto rastú
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky na burze EURONEXT v priebehu mesiaca máj priebežne stúpala. Posledný deň ale došlo k jej výraznému poklesu a to až o viac ako 13 eur za tonu. V priemere ale cena vzrástla za celý mesiac o približne 14 percent!

Asi najväčší vplyv na cenu repky v Európskej únii bude mať situácia u jej najväčšieho producenta a tým je Nemecko. Práve táto krajina hlási veľké straty na produkcii, ktoré v v niektorých oblastiach dosahujú až 50 percent. V regiónoch Sachsen-Anhalt a Erfurter Becken poľnohospodári ešte stále dúfajú v zmenu počasia a lepšiu úrodu. Okrem sucha bola ale plodina poškodená aj nočnými mrazmi.

Z toho dôvodu sa veľkoobchodná cena na regionálnych nemeckých burzách pohybuje nad úrovňou 500 eur za tonu. Na burze v Mannheime sa cena navýšila za posledné 2 týždne o 7 eur za tonu a burza v Hamburgu za týždeň vzrástla o 10 eur. Cena v týchto regiónoch je teda vyššia ako na burze v Paríži.

Tlak na cenu repky podobne ako aj na všetky obilniny spôsobila správa z Ruska ohľadne obnovenia vývozu obilnín. V Kanade sú naopak problémy s výsevom, čo naopak tlačí cenu repky smerom nahor.

Podľa predpovede Oil World z polovice mája, by mala produkcia repky v EÚ dosiahnuť v roku 2011/2012 19,5 mil. ton, čo je pokles oproti minulej predpovedi, ktorá bola 19,7 mil. ton a pokles o 1,1 mil. ton oproti roku 2010/2011. Najväčší producent – Nemecko by mal dosiahnuť úrodu 4,8 mil. ton (minulý rok 5,8), Francúzsko 5,1 mil. ton (minulý rok 4,8), Veľká Británia 2,4 mil. ton (minulý rok 2,1) a Poľsko 1,8 mil. ton (minulý rok 2,1).

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments