Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

V Prahe budú protestovať tisíce farmárov z Česka a Európy

V Prahe budú protestovať tisíce farmárov z Česka a Európy
insert_photoGrune Woche - Mariann Fischerová Boelová s holandskou ministerkou pôdohospodárstva na veľtrhu v Berlíne

Praha 6. marca (TASR) – Najmenej 4000 českých aj zahraničných poľnohospodárov sa chystá vo štvrtok 12. marca demonštrovať v Prahe proti rozdielnym podmienkam medzi tzv. starými a novými štátmi Európskej únie a na podporu chovateľov hovädzieho dobytka. Informujú o tom dnes české Hospodářské noviny.

Demonštrácia je naplánovaná na deň, keď do Prahy príde na návštevu eurokomisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová-Boelová. Podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Jana Velebu je komisárka zosobnením „dvojkoľajovej poľnohospodárskej politiky EÚ“.

„Hlavným výstupom celej akcie je, že nám došla trpezlivosť s výrazne rozdielnymi podmienkami pre farmárov v starých a nových členských štátoch. Chceme vyrovnať rozdielne podmienky oveľa skôr ako v roku 2013,“ uviedol Veleba, podľa ktorého takéto podmienky českých poľnohospodárov likvidujú.

Ak sa nezotrú rozdiely v poľnohospodárskej politike medzi starými a novými štátmi skôr ako v roku 2013, v prípade hovädzieho dobytka je podľa Veleby úplne reálne, že chovatelia budú krachovať.

„Je potrebné začať okamžite rokovať o likvidácii rozdielov. Na budúci rok musia byť zrušené. Inak sa môže stať, že českí farmári budú hromadne krachovať,“ dodal.

Na protestnú akciu prídu aj poľnohospodári z nových členských štátov. Zo Slovenska očakávajú v Prahe 700 farmárov, pricestujú aj Maďari a Poliaci. Z Rakúska sa chystá do ČR asi 200 farmárov a ďalší prídu z Nemecka, a to predovšetkým z Bavorska. Rakúski a nemeckí farmári tým chcú vyjadriť solidaritu s kolegami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Grune Woche - Mariann Fischerová Boelová s holandskou ministerkou pôdohospodárstva na veľtrhu v Berlíne

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments