Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Pokles poľnohospodárskych príjmov v roku 2008 o 4,3% nižší

Pokles poľnohospodárskych príjmov v roku 2008 o 4,3% nižší
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa najnovších údajov Eurostatu sa poľnohospodárske príjmy v roku 2008 znížili o 4,3% oproti nárastu v roku 2007 na úrovni 12,2%. Tento rozdiel ilustruje možný rozsah ziskovosti v poľnohospodárstve v závislosti od kolísania cien potravín a nákladov na poľnohospodárske vstupy.

Eurostat pripisuje tento pokles zníženiu reálnych poľnohospodárskych príjmov na pracovníka o 6,3%, kompenzovaného poklesom spotreby práce v poľnohospodárstve o 2,1%.

Zníženie reálnych poľnohospodárskych príjmov je výsledkom výrazného zvýšenia úrod, ktoré prinieslo zníženie cien komodít, zatiaľ čo ceny vstupov, napr. ceny hnojív zostali vysoké a reálna hodnota dotácii v poľnohospodárstve sa tým znížila.

Tieto údaje vybočujú z predpokladaného trendu rastu poľnohospodárskych príjmov v rokoch 2000 – 2008 o 17,2 %.

Klesajúce ceny, rastúce náklady
Podľa prepočtov Eurostatu sa v minulom roku hodnota poľnohospodárskych výstupov zvýšila v reálnom vyjadrení o 4,3%, pričom vzrástla o 3% v prípade rastlinnej výroby a v živočíšnej výrobe klesla o 6,3%. Avšak náklady vstupov vyskočili v reálnom vyjadrení o 10,8% a boli spôsobené z väčšej časti nestabilnými cenami energie. Hodnota dotácií klesla o 1,5% a odpisy poľnohospodárskych aktív vzrástli o 2,4% čím sa zmenšila finančná hotovosť na pokrytie vyšších nákladov na vstupy.

Krmivá boli jedným zo vstupov, ktoré boli poznačené najväčším rastom cien v tomto roku, hoci ceny obilnín, ktoré sú zvyčajne s nimi úzko prepojené na konci roka 2008 výrazne klesli.

Správa komentuje, že z dôvodu poklesu cien obilnín až na konci roka 2008, dopad na ceny krmív nebol vysoký. Zdá sa, že produkcia obilnín, doplatila na svoj úspech, pri raste úrody o 20,5% sa spotrebiteľské ceny znížili o 10,3%.

Veľké rozdiely v príjmoch medzi ČŠ
Ako ukazuje tabuľka, európsky pokles poľnohospodárskych príjmov o 4,3% maskuje obrovské rozdiely zaznamenané v jednotlivých členských krajinách.

V Bulharsku a Rumunsku vzrástli príjmy oproti suchému roku 2007 viac ako o 20%. Okrem týchto ďalších päť krajín (Maďarsko, Veľká Británia, Portugalsko, Slovensko a Taliansko) zaznamenalo rast príjmov.

Rast poľnohospodárskych príjmov v Británii bol pravdepodobne posilnený znehodnotením libry, zvýšili sa tým platby farmárom kalkulované v eurách, ktoré majú vyššiu hodnotu ako platby v librách v minulom roku.

Naproti tomu príjmy boli nižšie v 21 krajinách, z toho v deviatich zaznamenali dvojciferné čísla vyjadrené v percentách. Najhoršie sú na tom Belgicko a Estónsko, kde zisky farmárov sa medziročne klesli viac než o 20%.

Eurostat ďalej komentuje, že pokles hodnoty poľnohospodárskych dôchodkov na pracovníka nemusí nevyhnutne znamenať že celkový dôchodok poľnohospodárskych podnikov sa znížil, nakoľko veľa podnikov má zisky aj z iných príjmových zdrojov, vrátane zvýšenia ceny majetku, sociálnych dávok a výnosov z nepoľnohospodárskych aktivít.

Svetové pôdohospodárstvo, č. 1/2009, ročník XI., vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., Centrum informačných služieb

Autor článku: uvedený pod článkom
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments